FOTO ȘI VIDEO Djokovic și-a luat revanșa! Alcaraz, învins în finala-maraton de la Cincinnati după ce a avut minge de meci

Novak Djokovic ATP Cincinnati Carlos Alcaraz Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 21 August 2023, 07:35
Data actualizarii: Luni 21 August 2023, 07:43

După doi ani de absență totală în turneele de tenis din SUA, Novak Djokovic a revenit cu victorie, câștigând turneul ATP Masters 1000 de la Cincinnati.

Novak Djokovic a reușit să câștige al 95-lea trofeu al carierei.

Tenismenul sârb a revenit impresionant de la 5-7, 2-4 și a salvat o minge de meci, în manșa secundă, pentru a-l întoarce pe Carlos Alcaraz, într-o partidă de trei seturi jucată în patru ore fără zece minute.

Novak Djokovic are nevoie de o singură victorie la US Open, pentru a redeveni lider ATP

Finala de la Cincinnati a confirmat spectaculozitatea ultimului act competițional de la Wimbledon, precedenta întâlnire directă dintre cei doi, când tenismenul din Murcia s-a impus în cinci seturi.

Djokovic a ieșit campion al întrecerii din Ohio, scor 5-7, 7-6 (9), 7-6 (4), Alcaraz reușind la rândul său să anuleze o minge de meci, la scorul de 5-3, în setul decisiv, însă performanța sa doar a amânat deznodământul.