Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 10 Februarie 2024, 09:55
Data actualizarii: Sambata 10 Februarie 2024, 10:04

Semifinala 100% românească de la Transylvania Open e în direct și în exclusivitate pe Pro Arena și VOYO sâmbătă, 10 februarie, de la ora 15:00.

Împreună cu oficialii WTA, organizatorii Transylvania Open au decis ca Ana Bogdan și Jaqueline Cristian să joace semifinala 100% românească sâmbătă, 10 februarie, începând cu ora 15:00. Partida va fi transmisă LIVE pe Pro Arena și VOYO.

Inițial, cele două românce au fost invitate să se dueleze după ora 17:00, dar prezența britanicei Harriet Dart atât în semifinalele probei de simplu, cât și în semifinalele probei de dublu pare să fi influențat, în final, alegerea.

Programul zilei de sâmbătă, 10 februarie, la Transylvania Open 2024

• Ana Bogdan - Jaqueline Cristian, de la ora 15:00
  • Karolina Pliskova - Harriet Dart, după ora 17:00
  • Harriet Dart / Tereza Mihalikova - Elixane Lechemia / Olivia Nicholis, după odihna necesară

Din punctul de vedere al energiei jucătoarelor, ordinea finală stabilită pentru ziua de sâmbătă le dezavantajează pe ambele românce.

Harriet Dart a jucat un singur meci vineri, de la ora 14:00, în timp ce Jaqueline Cristian a jucat atât sfert la simplu - de la ora 16:00 - cât și semifinală la dublu, după ora 19:00, în timp ce Ana Bogdan a stat 3 ore și 30 de minute pe teren, începând cu ora 18:00.

• Mai puțin de 18 ore, timp total de recuperare și odihnă pentru Ana Bogdan și Jaqueline Cristian, înaintea primei semifinale pe care o joacă în Openul Transilvaniei.

Româncele, dezvantajate de WTA în ziua semifinalelor la Transylvania Open 2024

S-a vorbit inclusiv că, pentru publicul clujean, ordinea inițială ar fi îmbunătățit experiența de spectator, deoarece Harriet Dart ar fi putut juca meciul de dublu imediat după încheierea partidei de simplu dintre Ana Bogdan și Jaqueline Cristian.

Astfel, va exista o pauză mai lungă între penultimul și ultimul meci programat pe terenul central al Arenei BT. În contextul dat, sunt șanse mai mari ca mai mulți spectatori să decidă să nu mai rămână mai multe zeci de minute în așteptare pentru a urmări partida de dublu din semifinalele turneului.

Psihic de fier! Ana Bogdan a câștigat un tiebreak istoric în direct la Pro Arena și VOYO

Pliskova a fost sinceră și a spus: „Știu ce vă lipsește la Transylvania Open” (LIVE pe Pro Arena și VOYO)

Fost număr unu mondial, Karolina Pliskova și-a păstrat invincibilitatea la Cluj-Napoca, unde a reușit trei victorii împotriva României, în sferturile Fed Cup, derulate în urmă cu 8 ani.

În sferturile de finală ale Openului Transilvaniei, sportiva din Republica Cehă a depășit-o pe italianca Sara Errani, scor 6-2, 6-0, în 62 de minute de joc, în care a servit patru ași.

Vorbind la finalul partidei cu Horia Tecău, Pliskova a spus că turneului WTA 250 de la Cluj-Napoca îi lipsește sistemul hawk-eye.

„Lipsește ceva turneului WTA de la Cluj?”, a fost întrebarea adresată de Horia Tecău Karolinei Pliskova.

„Nu că arbitrii sunt slabi, dar e nevoie de hawk-eye în meciurile pe hard.”

„Știu că vă lipsește un lucru: sistemul hawk-eye. Sunt o jucătoare care joacă riscant. Nu că arbitrii sunt slabi, dar e nevoie în meciurile pe hard. Eu joc la linie, dar nu am de ce să mă plâng, în rest.

Sunt încă neînvinsă în România, punând la socoteală și meciurile din Fed Cup,” a declarat Karolina Pliskova, după calificarea în semifinalele Openului Transilvaniei.

Un sistem hawk-eye costă între $60,000 și $100,000 și poate fi instalat în trei zile.