Camila Giorgi Tenis WTA WTA Montreal Tenis Camila Giorgi, săptămână nebună la Montreal! A bătut toate favoritele și a câștigat cel mai mare titlu al carierei
Data publicarii: Luni 16 August 2021, 09:41
Data actualizarii: Marti 17 August 2021, 09:17

Camila Giorgi a câștigat turneul WTA de la Montreal, cel mai important titlu al carierei pentru sportiva italiană.

Camila Giorgi a reușit performanța carierei la Montreal! Jucătoarea italiană în vârstă de 29 de ani a cucerit primul titlu de calibru WTA 1000 și al treilea în cel mai bun circuit al tenisului feminin în cariera sa, după o finală în care a învins-o pe Karolina Pliskova, scor 6-3, 7-5.

Grație titlului adjudecat în Canada, Giorgi a făcut un salt de 37 de poziții în ierarhia WTA, până pe locul 34 mondial. Cea mai înaltă clasare atinsă vreodată de sportiva din Italia este locul 26, ocupat în toamna anului 2018.

Finala: 6-3, 7-5 cu Karolina Pliskova

A fost cea mai bună săptămână de tenis din viața Camilei Giorgi, care a confirmat rezultatul bun obținut la Jocurile Olimpice - prezență în sferturile de finală - și a bifat șase victorii consecutive împotriva unor adversare de renume, ca Petra Kvitova, Karolina Pliskova sau Elise Mertens.