VIDEO Bucurii în stilul fotbalului! Ce gesturi au făcut Begu și Sakkari în meciul care i-a ținut treji pe spanioli

Irina Begu Maria Sakkari Tenis WTA Romania WTA 1000 Madrid Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 03 Mai 2023, 08:55
Data actualizarii: Miercuri 03 Mai 2023, 08:58

Irina Begu a fost eliminată de Maria Sakkari, în sferturile de finală ale turneului WTA 1000 de la Madrid, scor 7-6 (3), 4-6, 2-6.

Meci de mare luptă jucat de Irina Begu (32 de ani, 35 WTA), în faza ultimelor opt jucătoare ale întrecerii WTA 1000 de la Madrid.

Sportiva din țara noastră a câștigat la tiebreak primul set al partidei încrâncenate, moment în care a semnat una dintre puținele sale ieșiri articulate pe terenul de tenis. Begu a privit cu seriozitate înspre loja echipei sale și s-a arătat cu degetul, lăudându-se pentru forța psihică și fizică prin care a reușit să tranșeze setul, după 75 de minute de joc.

Irina Begu a condus-o pe Maria Sakkari cu 1-0 la seturi

Din nefericire, finalul meciului i-a oferit inclusiv Mariei Sakkari (27 de ani, 9 WTA) prilejul de a contura o bucurie asemănătoare, grecoaica încercând să smulgă entuziasm suplimentar din partea tribunelor, la încheierea meciului.

3 ore fără 5 minute a fost durata partidei dintre Begu și Sakkari, iar sportiva din București va rămâne cu regretul celor cinci break-uri suferite pe propriul serviciu în ultimele două seturi.

În ciuda insuccesului din acest meci, Irina Begu părăsește Madridul mai bogată cu €161,525, dar și cu dobândirea statutului de „primă rachetă” a României, pe care îl va primi începând de luni, 8 mai. În ierarhia actualizată LIVE, Begu ocupă locul 27 mondial.

Hănescu știe cum a câștigat, de fapt, Simona Halep finala turneului de la Wimbledon, în 2019