Ana Bogdan Irina Begu Roland Garros Tenis WTA Romania Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 28 Mai 2024, 10:10
Data actualizarii: Marti 28 Mai 2024, 10:14

Ana Bogdan și Irina Begu au adus României primele victorii la Roland Garros 2024.

Ana Bogdan (31 de ani, 64 WTA) și Irina Begu (33 de ani, 127 WTA) și-au respectat statutul de favorite și au reușit calificarea în turul secund al competiției de mare șlem de la Paris.

În runda inaugurală a turneului de la Roland Garros, Ana Bogdan a depășit-o pe franțuzoaica Elsa Jacquemot, clasată pe locul 149 în ierarhia mondială, scor 6-1, 6-3, după numai 70 de minute de joc.

Ana Bogdan și Irina Begu și-au asigurat premii de 110,000 de euro pentru calificarea în turul 2 la Paris

Victoria a venit la câteva minute distanță după ce Irina Begu a eliminat-o pe Julia Riera din Argentina (115 WTA), scor 6-2, 6-2, cu patru break-uri consemnate în aceeași durată de joc, o oră și zece minute.

Premiile asigurate de Ana Bogdan și Irina Begu pentru accederea în turul doi ajung la sumele de câte 110,000 de euro.

Ana Bogdan, la o victorie distanță de egalarea celui mai bun rezultat în carieră la Roland Garros

Totalul poate fi mărit până la pragul de 158,000 de euro, în cazul în care Ana Bogdan și Irina Begu vor avea succes în confruntările cu Anastasia Pavlyuchenkova (22 WTA), respectiv Linda Noskova (29 WTA).

Turul 3, respectiv faza optimilor de finală reprezintă cele mai bune rezultate atinse în carieră la Roland Garros de Ana Bogdan și Irina Begu.

Ana Bogdan, punct extraordinar în finala Transylvania Open 2024 (LIVE pe Pro Arena și VOYO)