Ana Bogdan Katie Boulter Tenis WTA Romania WTA Adelaide Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 08 Ianuarie 2024, 08:40
Data actualizarii: Luni 08 Ianuarie 2024, 09:03

Ana Bogdan a confirmat succesul din calificări și a debutat cu victorie pe tabloul principal al turneului WTA 500 de la Adelaide.

Ana Bogdan (66 WTA) a învins-o pe Katie Boulter (57 WTA), în șaisprezecimile de finală ale turneului WTA 500 de la Adelaide.

Sportiva din Sinaia s-a impus scor 6-3, 6-4, reușind trei break-uri în cele 107 minute ale jocului.

Ana Bogdan, victorii încurajatoare la Adelaide: le-a învins pe Mladenovic și pe Boulter

Bogdan a rezistat impresionant în primul game al partidei, care a văzut zece egalități la patruzeci; în setul secund, Bogdan a revenit de la 2-0 pentru Boulter, scor de la care și-a apropiat patru game-uri la rând.

$11,610 este premiul pe care îl va încasa Ana Bogdan pentru accederea în optimile întrecerii WTA 500 de la Adelaide.

În faza ultimelor șaisprezece jucătoare, Ana Bogdan se va duela cu Ludmila Samsonova ori Laura Siegemund, cea din urmă, proaspătă câștigătoare cu echipa Germaniei, la United Cup.

Ion Țiriac, moment de neuitat: „Multă lume a uitat cine e Simona Halep! Halep v-a dat Wim-ble-don-ul!”

În calificările turneului WTA 500 de la Adelaide, Ana Bogdan a reușit să o elimine pe Kristina Mladenovic, deținătoare a nouă titluri de mare șlem, în probele de dublu.