VIDEO A servit 27 de ași și a avut 67 de winnere, dar a pierdut meciul! Caroline Garcia a suferit un eșec imposibil de uitat la Tokyo

Caroline Garcia Shuai Zhang Tenis WTA WTA Tokyo Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 21 Septembrie 2022, 18:00
Data actualizarii: Miercuri 21 Septembrie 2022, 18:01

Caroline Garcia a cedat ireal o confruntare în care a semnat 67 de lovituri direct câștigătoare, în optimile turneului WTA 500 de la Tokyo.

Caroline Garcia (28 de ani, 10 WTA) a suferit una dintre cele mai bizare înfrângeri ale sezonului 2022, în circuitul WTA.

Semifinalista US Open a cedat, scor 6-4, 6-7 (5), 6-7 (5), în fața chinezoaicei Shuai Zhang (33 de ani, 28 WTA), în faza optimilor de finală ale competiției WTA 500 de la Tokyo.

Caroline Garcia a pierdut un meci în care a lovit de trei ori mai multe winnere decât Shuai Zhang

Stranietatea eșecului a constat în faptul că jucătoarea din Hexagon a servit nu mai puțin de 27 de ași de-a lungul celor 153 de minute ale jocului, un record al stagiunii, în tenisul feminin.

În plus, „Caro” Garcia a avut minge de meci în setul al treilea, la scorul de 6-5 și a încheiat confruntarea cu 11 puncte câștigate în plus, în raport cu oponenta sa, Shuai Zhang. Raportul totalului punctelor a fost 123-112, în favoarea franțuzoaicei.

Nu în ultimul rând, Garcia a înregistrat 67 de lovituri direct câștigătoare, față de Shuai Zhang, cu numai 21 de winnere. Pe Twitter, fanii tenisului au glumit, spunând că sandwich-ul cerut de Shuai Zhang, în mijlocul meciului, a fost secretul care a anulat efectele pozitive ale jocului franțuzoaicei.