A jucat cu INIMA si a castigat! DEBUT DIVIN pentru Jaqueline Cristian pentru Romania in Fed Cup la doar 21 de ani | Prima reactie a romancei

Romania Rusia baraj Fed Cup 2020 Jaqueline Cristian romania rusia Romania Rusia Fed Cup LIVE Veronika Kudermetova Tenis atmosfera fed Cup Romania Rusia Jaqueline Cristian
Data publicarii: Sambata 08 Februarie 2020, 18:40
Data actualizarii: Sambata 08 Februarie 2020, 19:06

Jaqueline Cristian, 197 WTA a facut un meci incredibil impotriva Veronikai Kudermetova, 38 WTA, invingand-o in minimum de seturi cu 7-5, 6-3 la debutul in Fed Cup.

"Incerc sa-mi gasesc cuvintele. Tremur, nici macar nu stiu ce sa spun. Va multumesc ca ati venit sa ma sustineti. Am simtit energia voastra chiar daca acum sunt foarte emotionata. Inca de la inceputul meciului am crezut in victorie si mi-am spus ca trebuie sa lupt pentru sansa mea", a spus Jaqueline Cristian imediat dupa finalul meciului.

Jaqueline Cristian a fost speranta Romaniei, condusa cu 1-2 de Rusia dupa desfasurarea primelor trei meciuri, iar pustoaica in varsta de 21 de ani nu a dezamagit. Dupa un break suferit la primul game jucat in Fed Cup, Jaqueline a egalat tocmai cand Veronika Kudermetova servea pentru a-si adjudeca primul set, obtinand inapoi break-ul si egaland la 5.

In momentul critic, Cristian si-a tinut nervii in frau si a facut un hold solid, urmat mai apoi de un break in prelungiri care i-a adus primul set si a provocat o explozie de energie in randul suporterilor prezenti in Arena BT, care au facut valuri mexicane pe intreaga pauza dintre seturi.

Jaqueline a continuat jocul fantastic din finalul primului set pe intreaga durata a setului secund, cu exceptia primului game. Dupa ce Kudermetova a deschis cu break a doua mansa, Cristian a reinceput sa joace dezinvolt, afisand un tenis plin de curaj la debutul in Cupa Federatiilor. Cu un serviciu remarcabil de solid avand in vedere miza partidei si un joc complet, care aproape ca n-a permis loc erorii, Jaqueline a castigat patru game-uri la rand, ridicand intreaga asistenta in picioare.

De la 4-2, Jaqueline Cristina si Veronika Kudermetova si-au tinut serviciile pana la finalul meciului, spre bucuria suporterilor romani din Sala Polivalenta clujeana, care acum asteapta desfasurarea meciului decisiv de dublu.

Castigand acest meci, Jaqueline Cristian i-a provocat Veronikai Kudermetova cea de-a patra infrangere din tot atatea meciuri jucate pentru Rusia in Cupa Federatiilor.