Olimpiu Moruțan, debut nefericit la Pisa! Ce s-a întâmplat la partida din Cupa Italiei

Olimpiu Morutan Brescia Cupa Italiei marius marin Pisa Stranieri
Data publicarii: Sambata 06 August 2022, 23:02
Data actualizarii: Sambata 06 August 2022, 23:02

Olimpiu Moruțan a fost împrumutat recent de formația italiană Pisa, de la Galatasaray, pentru un sezon, iar gruparea din Serie B are posibilitatea de a-l transfera definitiv.

Olimpiu Moruţan a debutat sâmbătă pentru noua sa echipă, Pisa, într-un meci din Cupa Italiei, pierdut în faţa Bresciei, scor 1-4

Olimpiu Moruțan, debut la Pisa

Antrenorul Rolando Maran l-a utilizat pe mijlocaşul român Olimpiu Moruţan în repriza a doua a meciului cu Brescia, din Cupa Italiei.

Moruţan a întrat în minutul 72, în locul lui Jureskin, atunci când scorul era 3-1 pentru Brescia.

Tot la Pisa, Marius Marin a jucat pe toată durata partidei, transmite news.ro.

Pisa a plătit 150.000 de euro pentru împrumutul lui Moruțan, iar clauza de transfer definitiv va putea fi activată până la data de 31 mai 2023, în schimbul sumei de 5,5 milioane de euro, a anunțat Galatasaray, pe site-ul oficial al clubului.

Clauza de transfer definitiv în valoare de 5,5 milioane de euro se va activa automt în cazul în care Olimpiu Moruțan va juca cel puțin câte 45 de minute în 25 de meciuri la formația italiană, iar Pisa va promova în Serie A.

La Pisa mai sunt legitimați doi fotbaliști români - mijlocașul Marius Marin și fundașul Adrian Rus, care a fost cumpărat în această vară, de la MOL Fehervar, pentru suma de 1 milion de euro.

În sezonul trecut, Pisa, cu Marius Marin și George Pușcaș (împrumutat de la Reading) printre titulari, a ratat dramatic promovarea în Serie A, după ce a pierdut finala barajului contra celor de la Monza, scor 4-6, la general.