VIDEO Nasol fără Niță! Slavia a dat de pământ cu Sparta, care și-a adus degeaba portar de la Manchester United: era deja 4-0 în prima repriză

florin nita Echipa Nationala Matej Kovar Slavia Praga Sparta Praga Stranieri
Data publicarii: Luni 24 Octombrie 2022, 09:45
Data actualizarii: Luni 24 Octombrie 2022, 09:49

Portarul român se află încă sub contract cu gruparea cehă, dar nu este folosit deloc și a ajuns al cincilea goalkeeper din lot.

Fără Florin Niță în lot, ca de obicei la meciurile din ultimul an, Sparta Praga a fost umilită în derby-ul cu Slavia, 0-4 duminică în runda cu numărul 13 din Cehia.

Scorul final a fost stabilit încă din prima repriză, prin golurile lui Vaclav Jurecka ('5, după o eroare incredibilă în defensiva oaspeților), Jakub Hromada ('12), Lukas Masopust ('30) și Peter Olayinka ('45+3), astfel că Slavia (învinsă de două ori de CFR Cluj în grupele Conference League) rămâne pe locul 2 (cu 28 de puncte), iar Sparta pe 3 (cu 23 de puncte), în spatele liderului Viktoria Plzen (32 de puncte și un meci mai puțin disputat).

Titular la Sparta este acum Matej Kovar, portar împrumutat de la Manchester United

Titular în poarta Spartei a fost tânărul Matej Kovar, un ceh în vârstă de 22 de ani împrumutat de la Manchester United, care însă nu a putut face nimic la cele patru goluri primite, având partea lui de vină la cel puțin trei dintre acestea.

Florin Niță, ajuns al cincilea goalkeeper din lotul praghezilor, nu a mai apărat la Sparta de aproape un an, din noiembrie 2021!

Contractul fostului portar al naționalei României cu gruparea cehă expiră în vara anului viitor.