Galatasaray a pierdut din nou și e mai aproape de retrogradare decât de Europa! Ce au făcut Cicâldău și Moruțan

Galatasaray Alexandru Cicaldau Olimpiu Morutan Stranieri
Data publicarii: Duminica 16 Ianuarie 2022, 20:37
Data actualizarii: Duminica 16 Ianuarie 2022, 20:39

Galatasaray, echipa lui Alexandru Cicâldău și Olimpiu Moruțan, a pierdut pe terenul lui Hatayspor, scor 2-4, în runda a 21-a din Turcia.

Cu Cicâldău titular și Moruțan rezervă, Galatasaray a deschis scorul în minutul 23, prin Kilinc, iar cinci minute mai târziu a ratat un penalty prin Patrick van Aanholt. Hatayspor a egalat în minutul 43 grație lui Mame Diouf, din penalty, însă Galatasaray a revenit în avantaj în urma golului marcat de Akturkoglu în al optulea minut suplimentar al primei reprize.

Hatayspor - Galatasaray 4-2. Cicâldău a fost titular, Moruțan a jucat 15 minute

Deși a condus la pauză, Galatasaray a avut o a doua repriză de coșmar și a încasat trei goluri în ultima jumătate de oră. Kamara (62') și Lobjanizde (79', 90+1') au înscris pentru Hatayspor, care urcă pe locul 3 în Turcia.

Alexandru Cicâldău a jucat până în minutul 81, când a fost înlocuit chiar de Olimpiu Moruțan, iar fostul mijlocaș de la Universitatea Craiova a fost autorul unei ocazii uriașe, în minutul 71, la scorul de 2-2, când a trimis puțin pe lângă poartă din apropiere.

De partea cealaltă, Olimpiu Moruțan nu s-a făcut remarcat în cele aproximativ 15 minute petrecute pe teren. Imediat după intrarea pe teren a jucătorului cumpărat de la FCSB, Galatasaray a rămas în 10, Antalyali văzând cartoșanul roșu.

Pentru Galatasaray a fost primul meci sub comanda noului antrenor Domenec Torrent, care l-a înlocuit pe Fatih Terim. Echipa lui Moruțan și Cicâldău traversează o formă foarte slabă în campionat, coborând pe locul 13, cu doar 27 de puncte în 21 de etape.

În acest moment, Galatasaray este mai aproape de zona locurilor direct retrogradabile (șase puncte peste poziția 17) decât de zona locurilor care duc în competițiile europene (șapte puncte sub poziția 4).

Următorul meci al lui Galatasaray se joacă peste doar patru zile, joi, de la ora 19:00, contra lui Kasimpasa (locul 16), în runda cu numărul 22 din Super Lig.