VIDEO Doi juniori români sunt supercampionii Italiei după un meci nebun! Unul a ratat un penalty, altul a primit roșu

Fiorentina andrei david Empoli louis munteanu Supercupa Primavera Stranieri
Data publicarii: Sambata 11 Decembrie 2021, 08:42
Data actualizarii: Sambata 11 Decembrie 2021, 08:44

S-a ajuns la lovituri de departajare după ce golul de 2-2 s-a marcat în minutul 90, iar cel de 3-3 în minutul 119.

Louis Munteanu (19 ani, atacant) și Andrei David (18 ani, mijlocaș ofensiv) au câștigat Supercupa Primavera cu Fiorentina, care a învins-o pe Empoli după loviturile de departajare, scor 7-6 (3-3 după 120 de minute).

Andrei David, eliminat după o încăierare generală

Meciul a fost unul de-a dreptul nebun. Empoli a avut 2-0, Fiorentina a egalat la 2 în minutul 90 și a preluat conducerea în prelungiri, apoi Empoli a marcat pentru 3-3 în minutul 119.

La sfârșitul partidei, Andrei David, rămas pe banca de rezerve, a fost eliminat după o încăierare generală.

Au urmat loviturile de departajare, iar primul jucător ”viola” care a executat a fost Louis Munteanu, intrat pe parcursul partidei, care a ratat. În cele din urmă, Fiorentina s-a impus și a câștigat trofeul Supercupei.

Louis Munteanu ”a dat vivacitate și periculozitate atacurilor viola”

”Louis Munteanu a intrat în minutul 46 cu atitudinea corectă, a dat vivacitate și periculozitate atacurilor viola. I-a lipsit însă precizia, după cum s-a văzut și la penalty-uri”, a scris violanews.

Site-ul dedicat știrilor despre Fiorentina i-a dat românului nota 6.