Denis Drăguș, decisiv din nou pentru Standard Liege. A marcat al doilea gol în acest început de an

denis dragus Standard Liege Stranieri
Data publicarii: Miercuri 26 Ianuarie 2022, 22:14
Data actualizarii: Miercuri 26 Ianuarie 2022, 22:19

Denis Drăguș trece printr-o perioadă excelentă la începutul acestui an.

Atacantul român a marcat din nou pentru Standard Liege, în victoria pe care formația sa a obținut-o în campionatul belgian. Stanard s-a impus cu 2-0 în fața celor de la AS Eupen, în deplasare, într-o partidă din etapa a 24-a.

Renaud Emond, revenit recent la formația belgiană, a deschis scorul în minutul 45, iar Drăguş, care fusese introdus pe teren în minutul 79, a închis tabela în înaintea fluierului final.

Drăguş, care are cinci goluri marcate 17 partide jucate în Eerste Klasse A în acest sezon, înscrisese şi pe 16 ianuarie, în derby-ul cu Anderlecht încheiat la egalitate, scor 1-1.

Cum a reacționat Denis Drăguș după reușita din Anderlecht - Standard Liege

„Mă bucur pentru acest gol marcat şi mă bucur că am fost inspirat în acel moment să fiu acolo în acel moment. Noi am avut dificultăţi, dar avem calitate. Noi trebuie să avem mai multă încredere.

Uneori ai meciuri bune, uneori mai putin bune. Trebuie să mergem mai departe, mă bucur că am marcat!”, a declarat acesta la finalul partidei.

Standard l-a cumpărat pe Drăguș în august 2019, de la FC Viitorul, pentru 1,8 milioane de euro. După un sezon, belgienii l-au împrumutat în Serie A, la Crotone, însă atacantul a avut foarte puține realizări și s-a întors la Standard.