FOTO ȘI VIDEO Daniel Boloca, numărul 1 la Sassuolo într-un meci de poveste din Serie A! ”Cum a ieșit el, cum s-a prăbușit echipa”

Daniel Boloca Echipa Nationala nationala Italiei Sassuolo Serie A Stranieri
Cătălin Parfene
Data publicarii: Luni 18 Septembrie 2023, 14:34
Data actualizarii: Luni 18 Septembrie 2023, 14:41

Internaționalul româno-italian a devenit instantaneu om de bază la formația din Serie A.

Titularizat din nou duminică la noua sa echipă, Sassuolo, Daniel Boloca a făcut un meci excelent contra fostei sale formații, Frosinone, în etapa a patra din Serie A.

Mijlocașul central a fost lăudat de presa din Peninsulă, care a subliniat că schimbarea sa în minutul 66 a coincis cu prăbușirea lui Sassuolo, care a avut 2-0 până în prelungirile primei reprize dar a pierdut incredibil cu 2-4!

Golgheterul Andrea Pinamonti și-a făcut datoria pentru oaspeți cu o ”dublă” ('7 și '24), gazdele au redus din diferență dintr-un penalty în '45+4 (Walid Cheddira), iar din minutul 70 a început show-ul, cu trei goluri înscrise de Frosinone, prin Luca Mazzitelli ('70 și '76) și Pol Lirola ('90+6).

Note mari pentru Daniel Boloca în Frosinone - Sassuolo 4-2

”A riscat un galben în minutul 16 după un fault asupra lui Gelli, dar a dat substanță la mijlocul terenului, recuperând mai multe mingi interesante.

A crescut nivelul de colaborare cu Henrique (n.r. - brazilianul Matheus Henrique, celălalt mijlocaș central titular de la Sassuolo). Cum a ieșit el, cum s-a prăbușit Sassuolo”, a scris Sassuolo News, care l-a notat cu 6,5 pe Boloca.

Tuttomercatoweb i-a dat cea mai mare notă de la echipă, tot 6,5: ”A făcut munca murdară la mijlocul terenului și, cu ritmul scăzut al primei reprize, nici nu a transpirat prea mult”.

Aceeași notă a primit Boloca și de la Canale Sassuolo: ”Nu a tremurat în fața foștilor săi tifosi, care l-au omagiat în timpul încălzirii și la ieșirea pe gazon. A jucat cu răceala unui veteran”.

Sassuolo, echipă cu pretenții în Serie A, nu are însă un start prea bun de sezon: după primele 4 etape, are o singură victorie și se află pe locul 17 (din 20) în clasament.

Daniel Boloca, de la naționala României la naționala Italiei

Cu doar 6 minute oferite de selecționerul Edward Iordănescu în cele 4 meciuri pentru care a fost convocat anul trecut la naționala României, Daniel Boloca și-a văzut în continuare de treabă în Italia, acolo unde a fost chemat la ”Squadra Azzurra” de Roberto Mancini și unde a ajuns titular în Serie A la Sassuolo, care l-a transferat în vară de la nou-promovata Frosinone după ”o afacere de peste 10 milioane de euro” (Sassuolo News).

La naționala României, Daniel Boloca a fost convocat în premieră de Edward Iordănescu în luna septembrie a anului trecut, pentru ultimele două meciuri din Liga Națiunilor: nu a prins însă lotul în 1-1 cu Finlanda și a rămas pe banca de rezerve în 4-1 cu Bosnia și Herțegovina.

În amicalele din noiembrie, mijlocașul central a jucat ultimele șase minute din România - Slovenia 1-2 și a rămas din nou pe banca de rezerve în 5-0 cu Republica Moldova.

Ulterior, în decembrie, Boloca a evoluat toate minutele în jocul-test de la naționala Italiei disputat la Coverciano sub privirile fostului selecționer Roberto Mancini.

”Când am primit telefonul de la echipa națională italiană pentru stagiu, atunci s-a împlinit visul meu, ceea ce îmi doream cu adevărat, pentru că mă simt 100% italian.

M-am născut și am crescut în Chieri, iar alegerea mea este să merg cu echipa națională italiană”, a explicat Boloca în această vară, imediat după transferul la Sassuolo.