VIDEO Turul Franței a ajuns la etapa 18: liderul la general a câștigat ultima cursă în solitar!

Jonas Vingegaard Ciclism Geraint Thomas Tadej Pogacar Turul Frantei Sporturi
Data publicarii: Vineri 22 Iulie 2022, 08:28
Data actualizarii: Vineri 22 Iulie 2022, 09:08

Ciclistul danez Jonas Vingegaard este urmărit în continuare de favoritul la titlu, slovenul Tadej Pogacar.

Ciclistul danez Jonas Vingegaard (Jumbo Visma) a câştigat joi, în solitar, etapa a 18-a a Turului Franţei, care a avut loc pe distanţa de 143,2 km, între localităţile Lourdes şi Hautacam, şi se menţine lider în clasamentul general, mărindu-şi avansul.

El a fost cronometrat în 3:59:50, fiind urmat de slovenul Tadej Pogacar (UAE Team Emirates, +1:04), câştigătorul ultimelor două ediţii ale Turului, şi de belgianul Wout van Aert (Jumbo-Visma, +2:10).

În clasamentul general, Vingegaard este lider, cu timpul total de 71:53:34, urmat de Pogacar (+3:26) şi de britanicul Geraint Thomas (INEOS Grenadiers, +8:00).

Vineri, etapa a 19-a va avea loc pe distanţa de 188,3 km, între localităţile Castelnau-Magnoac şi Cahors. (Agerpres)