Clasamentul pe medalii la Europenele de înot pentru juniori. Pe ce loc se află România

clasament medalii europenele de juniori Europenele de juniori medalii romania inot Sporturi
Data publicarii: Joi 07 Iulie 2022, 20:32
Data actualizarii: Joi 07 Iulie 2022, 20:46

Competiția de la Complexul Otopeni se încheie duminică. Toate cursele sunt transmise în direct pe pagina de Facebook a Federației de Natație și Pentatlon Modern.

După trei zile de întreceri la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni (5-10 iulie), România a urcat pe primul loc în clasamentul pe naţiuni, cu cinci medalii, dintre care trei de aur şi două de argint.

Clasamentul pe medalii la Europenele de înot pentru juniori. România e #1

România este urmată în acest clasament de Ungaria 6 (3-1-2), Polonia 7 (2-2-3), Turcia 5 (2-1-2), Italia 7 (1-4-2), Franţa 3 (1-2-0), Germania 3 (1-0-2), Belgia 2 (1-0-1), etc. Un număr de 18 ţări au câştigat cel puţin o medalie până joi.

Cele cinci medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: trei de aur - ştafeta masculină 4x100 m liber, alcătuită din David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu, David Popovici la 200 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber şi două de argint - ştafeta mixtă de 4x100 m liber, alcătuită din David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu, respectiv Bianca Costea în proba de 50 m liber feminin.

În alte două finale disputate joi s-au impus reprezentanţii Turciei, respectiv Belgiei.

Turcul Yigit Sanberk Oktar a cucerit aurul în finala de 200 m mixt, băieţi, prima de joi, cu timpul de 2min00sec68/100, podiumul fiind completat de italianul Simone Spediacci (2min02sec65/100) şi polonezul Michal Piela.

În finală la 100 m fluture fete, medalia de aur i-a revenit belgiencei Roos Vanotterdijk cu 57sec85/199, urmată în clasament de bosniaca Lana Pudar (57sec88/100) şi de elveţianca Julia Ullmann (59sec39/100).

Finala de ştafetă feminină 4x200 m liber a fost câştigată de Ungaria (7min59sec04/100), urmată de Italia (8min08sec93/100) şi Marea Britanie (8min13sec42/100).

Anul trecut, la Europenele de juniori de la Roma, Popovici a câştigat aurul la 50 m, 100 m (cu record mondial de juniori) şi 200 m liber, precum şi argintul cu ştafeta de 4x100 m liber. România a ocupat atunci locul cinci în clasamentul pe medalii. Agerpres