Vlad Stancu, AUR la 1.500 m liber! Cursă tactică formidabilă a puștiului în vârstă de 16 ani

Vlad Stancu vlad stancu aur Sporturi
Data publicarii: Joi 07 Iulie 2022, 18:52
Data actualizarii: Joi 07 Iulie 2022, 19:27

România a cucerit cinci medalii la Campionatul European de Juniori de la Otopeni. Competiția se încheie duminică.

Vlad Stancu (16 ani / CSA Steaua) a încheiat finala de 1.500 m liber cu timpul de 15:05,47, la finele unei curse tactice excelent pregătită cu staful său. Sportivul tricolor și-a dozat efortul cu știință și inteligență, a menținut un ritm constant și a forțat pe final. Cu 150 m înainte de finiș, Stancu a sprintat și a dus o cursă solitară.

S-a detașat treptat și ocupantul locului secund, polonezul Krzysztof CHMIELEWSKI, (15:13,46) care nu a mai izbutit să remonteze diferența consistentă luată de sportivul de la clubul din Ghencea.

Pe treapta a treia a podiumului s-a clasat turcul Emir Batur ALBAYRAK, care a blocat cronometrul la timpul de 15:15,24.

A fost a doua medalie a zilei de joi pentru delegaţia României, după argintul câştigat de Bianca Costea, în finala de la 50 m liber feminin.