NEWS ALERT Robert Glință, calificat în finală la 50 m spate cu al șaselea timp!

robert glinta Budapesta CM de natație robert glinta - 50 m spate Sporturi
Data publicarii: Vineri 24 Iunie 2022, 20:07
Data actualizarii: Vineri 24 Iunie 2022, 20:22

Campionatul Mondial de Natație de la Budapesta / România a cucerit două medalii.  Robert Glință s-a calificat în finala probei 50 m spate!

Robert Glință, în finala probei de 50 m spate

Robert Glință a obținut al șaselea timp și s-a calificat în finala probei 50 m spate, cu timpul 24:54. Finala se va desfășura sâmbătă, de la 19:02!

20:14 Robert Glință se pregătește să intre în bazin pentru un loc în finala Mondialului!

Sportivul de la Dinamo va lua startul în semifinala a doua, de pe culoarul al șaselea, de la 20:14, în direct pe TVR 1. Prima semifinală are loc la ora 20:09.

Michele Lamberti (Italia)

UPDATE 10:30 Robert Glință a terminat pe locul 2 în seria a patra (din cele șase) de la 50 m spate, cu un timp de 24,79. Cei mai buni 16 se califică în semifinale (în această seară, după ora 20:09). Robert a obținut al șaptelea timp din calificări.

România mai are șanse la o medalie în concursul de înot din cadrul Mondialului de natație ce se desfășoară în complexul Duna din Budapesta. După dubla reușită de David Popovici la 100 m liber și 200 m liber, Robert Glință va intra vineri în focurile probei de 50 m spate.

Primul hop pe care trebuie să-l treacă piteșteanul în vârstă de 25 de ani are loc vineri, de la 10:30. Glință a fost repartizat pe culoarul al patrulea din seria a patra, la care se vor alinia nouă înotători la start.

Dacă va obține calificare în semifinale, Robert Glință (24,12 PB - stabilit în 2018, record al României) va lupta vineri, după 19:00, pentru accederea în ultimul act care e programat sâmbătă, de la 19:02.