"O rușine!". Xavi nu s-a abținut după meciul din prima etapă, în care a fost eliminat

Xavi Hernandez fc barcelona Spania
Data publicarii: Luni 14 August 2023, 09:49
Data actualizarii: Luni 14 August 2023, 09:55

FC Barcelona a încheiat la egalitate, scor 0-0, în deplasare cu Getafe, în prima etapă a campionatului spaniol.

Partida a fost marcată de numeroase momente tensionate, finalizate cu eliminarea lui Raphinha, a lui Xavi, dar și al unui jucător de la gazde, Jaime Mata.

În minutul 13 de prelungiri, catalanii au cerut un penalty, în urma unui fault comis asupra lui Araujo în careu, însă după consultarea arbitrajului video, abitrul a luat o decizie controversată, dictând henț la Gavi.

Discurs dur al lui Xavi, la finalul partidei

Tehnicianul catalanilor nu a avut rețineri la conferința de presă susținută după meci, acuzând maniera de arbitraj.

"I-am spus centralului că permite prea multe faulturi. De aceea m-a eliminat. În urmă cu câteva zile am avut (n.r. - antrenorii) o întâlnire cu arbitrii și aceasta a fost prima regulă despre care am discutat, au spus că îi vor înțelege mai mult pe tehnicieni. Contează ceea ce se întâmplă pe teren.

Nu a fost niciun henț. Dacă nu e nimic clar, nu fluiera. Asta ni s-a spus. A fost o rușine", a declarat Xavi.