Ungaria s-a calificat in finala playoff-ului dupa 3-1 cu Bulgaria! 4 partide s-au decis dupa prelungiri! Toate rezultatele din semifinalele pentru Euro 2020

Ungaria baraj euro 2020 Bulgaria Romania Preliminarii EURO 2020
Data publicarii: Joi 08 Octombrie 2020, 20:22
Data actualizarii: Vineri 09 Octombrie 2020, 00:35

Urmarim si comentam impreuna cele mai tari meciuri din playoff-ul Euro 2020 pe www.sport.ro si facebook.com/sport.ro.

UPDATE 00:20: S-au incheiat si celelalte 4 meciuri care s-au decis in prelungiri sau dupa loviturile de departajare. Rezultatele complete din semifinalele playoff-ului:

UPDATE 23:40: 4 partide din semifinale s-au incheiat, celelalte urmand a se decide dupa prelungiri. Rezultatele dupa 90 de minute:

BULGARIA 1-3 UNGARIA

Min. 90: GOL Bulgaria! Yomov reduce din diferenta in finalul partidei, fara a reusi sa schimbe in vreun fel soarta calificarii. Maghiarii sunt in finala playoff-ului.

Min. 75: GOL Ungaria! Nemanja Nikolics isi trece si el numele pe tabela, inscriind cu capul dupa o pasa perfecta a lui Szilveszter Hangya.

Min. 47: GOL Ungaria! Dupa assist-ul de la golul lui Orban, Zsolt Kalmar mareste diferenta inca din startul reprizei secunde.

UPDATE 22:35: S-a incheiat prima repriza a meciurilor din semifinala playoff-ului Euro 2020. Rezultatele dupa primele 45 de minute:

BULGARIA 0-1 UNGARIA

Min. 17: GOL Ungaria! Willi Orban deschide scorul la Sofia dupa primul corner acordat maghiarilor.

UPDATE 21:30: Echipele de start din duelul Bulgaria - Ungaria:

UPDATE 21:00: Prima echipa calificata in finala playoff-ului pentru Euro 2020 este Georgia, care a invins cu 1-0 nationala din Belarus.

Celelalte 7 partide ale semifinalei sunt programate de la ora 21:45.

Playoff-ul calificarilor la Euro 2020 trebuia sa se dispute in luna martie. Din cauza pandemiei de coronavirus, meciurile au fost amanate pentru lunile octombrie-noiembrie.

In aceasta faza a competitiei, 16 echipe nationale se lupta pentru ultimele 4 locuri disponibile la turneul final al Campionatului European 2020, unde se vor infrunta 24 de reprezentative.

Cele 16 echipe care se lupta in playoff au ajuns in aceasta faza a competitiei in urma rezultatelor obtinute in Nations League, in sezonul 2018/19.

Nationalele au fost impartite in 4 grupe. In aceasta seara este programata semifinala playoff-ului, iar invingatoarele se califica in finala care va avea loc pe 12 noiembrie.

Echipa Romaniei este in grupa A, iar daca va trece de Islanda, va juca in finala impotriva castigatoarei din duelul Bulgaria - Ungaria.