SENZATIE! Prima medalie pentru Romania la Jocurile Olimpice! Alina Dumitru s-a calificat in finala la judo! Trimite-i un mesaj:

Alina Dumitru Jocurile Olimpice judo JO 2012
Data publicarii: Sambata 28 Iulie 2012, 16:35
Data actualizarii: Sambata 28 Iulie 2012, 21:12

Ei sunt adevaratii eroi ai Romaniei! Arata-le TOATA recunostinta ta! Intra in aplicatia 'Impreuna la Jocurile Olimpice' si arata-le ca 20 de milioane de oameni sunt alaturi de ei!

Campioana olimpica la judo, Alina Dumitru, s-a calificat sambata in finala categoriei 48 de kilograme, la JO de la Londra, si a adus prima medalie pentru Romania la competitia din Marea Britanie.

Confruntarea dintre Alina Dumitru si japoneza Tomoko Fukumi a fost artagoasa inca din debut, campioana noastra reusind sa puncteze dupa un minut si jumatate, 10-0, performanta care a facut sa se auda scandarea "Romania, Romania" in tribune. Nipona Tomoko Fukumi, vicecampioana mondiala en-titre si campioana mondiala in 2009, a fost adversara pe care Alina Dumitru nu a invins-o niciodata in cele patru confruntari anterioare. Lupta de sambata a fost insa cea mai pretioasa, sportiva antrenata de Florin Bercean reusind sa invinga si sa se califice in finala categoriei, la patru ani distanta de cand cucerea aurul la Beijing. Alina Dumitru va cuceri astfel prima medalie pentru delegatia Romaniei, aur sau argint, finala fiind programata tot sambata.

In prima lupta de la JO, in turul doi, Alina Dumitru a trecut de cubaneza Dayaris Mestre Alvarez (Cuba), prin descalificarea adversarei, care a fost penalizata cu cartonas galben, pentru gest nesportiv. In sferturi, campioana olimpica a categoriei a trecut la mare lupta, dupa Golden Score, de mongoleza Urantsetseg Munkhbat, castigand grupa B, dar acuzand lovituri la cot si degetele picioarelor.

Alina Dumitru a anuntat anterior JO de la Londra ca este ultima sa participare si isi va incheia cariera.
Din delegatia Romaniei la judo mai fac parte Andreea Chitu (cat. 52 kg), Corina Caprioriu (57 kg), Dan Fasie (66 kg), Daniel Brata (100 kg) si Vladut Simionescu (plus 100 g).

La JO de la Londra, Romania este reprezentanta de 103 sportivi. In 2008, la editia de la Beijing, tricolorii au incheiat cu un bilant de 8 medalii (4 de aur, 1 de argint si 3 de bronz), performanta cu care s-a clasat pe locul 17 in clasamentul pe medalii.

In finala categoriei 48 de kilograme, Alina Dumitru o va intalni pe sportiva Sarah Menezes (Brazilia), care a eliminat-o in a doua semifinala pe Charline Van Snick (Belgia).

Sursa: Mediafax