Nissan GT Academy te trimite la Dubai! Vezi cum

Data publicarii: Duminica 18 Decembrie 2011, 17:05
Data actualizarii: Duminica 18 Decembrie 2011, 17:11

Primul castigator de la Nissan GT Academy a fost ales cel mai bun debutant in cursele de anduranta.

Nissan GT Academy, proiectul care transforma un gamer obisnuit in pilot de curse cu acte in regula, are success mare. Primul castigator, Lucas Ordonez, a fost ales in decembrie cel mai bun debutant din cursele de anduranta, in sezonul 2011. Pentru Ordonez, totul a inceput la cursa de 24 de ore de la Le Mans. A terminat pe locul doi la clasa LMP2, iar acum fanii se bat pentru autografele sale.

Spaniolul trebuie sa confirme insa si in 2012. Prima provocare va fi cursa de pe 13 ianuarie, de la Dubai. Si tu poti vedea cum GT Academy a reusit sa transforme un sofer de canapea in pilot profesionist de curse. Fa-ti profilul de sofer si poti castiga o excursie VIP la cursa de 24 de ore de la Dubai.

Pana atunci insa, marea transformare se vede la Sport.ro. Jann Mardenborough, castigatorul Nissan GT Academy din 2011, si-a luat in doar cateva saptamani licenta de pilot dar mai are mult de tras pana la cursa de la Dubai. Primele lectii le va lua pe circuitul de karting. Si antrenamentele fizice sunt unele pe masura. Englezul a trebuit sa reziste unei alergari de peste 40 de kilometri, la maratonul de la New York.   Apoi va testa pentru prima data masina cu care va concura in Emirate. Un bolid de 410 cai putere. Cum se va descurca englezul vedeti luni, de la 4 si jumatate dupa-amiaza, la Sport.ro