„Corect era să se suspende meciul!” Titularul din România - Kosovo a spus ce s-a întâmplat în vestiar și atacă arbitrajul

Romania Fidan Aliti kosovo România - Kosovo Nationala
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 15 Septembrie 2023, 09:50
Data actualizarii: Vineri 15 Septembrie 2023, 09:53

România - Kosovo, scor 2-0, a fost un meci plin de incidente, întrerupt pentru aproape o oră din cauza ultrașilor români.

Încă din startul partidei, o parte dintre ultrașii aflați la peluza sud de pe Arena Națională i-au huiduit pe kosovari, iar apoi au început să scandeze „Kosovo e Serbia”, mesaj pe care ulterior l-au afișat și pe un banner. În minutul 17, partida a fost întreruptă, iar fotbaliștii trimiși la vestiare timp de aproximativ 50 de minute, în care s-au purtat discuții.

Meciul a fost reluat, după ce oficialii FRF și UEFA au discutat și cu galeria care a scandat, însă jucătorii kosovari ar fi dorit suspendarea partidei. Kosovo a jucat în inferioritate numerică din minutul 42, după ce unul dintre cei mai buni fotbaliști, Vedat Muriqi, a fost eliminat. În repriza a doua, Stanciu a ratat un penalty, dar s-a „revanșat” deschizând scorul în minutul 83, iar Mihăilă a închis tabela în prelungiri.

Titlarul kosovar, reacție dură după România - Kosovo

Fundașul Fidan Aliti (29 ani) a fost titular și integralist în meciul de pe Arena Națională, care i-a lăsat un gust amar. Fotbalistul a oferit un interviu în care a vorbit despre incidentele din timpul meciului, considerând că s-a greșit când s-a decis reluarea partidei. Fotbalistul de la Alayaspor a acuzat și arbitrajul.

„Remiza cu Elveția a fost încântătoare, încă nu am asimilat-o complet. Cel mai bun răspuns pentru evenimentele inimaginabile din România ar fi fost ca noi să câștigăm. Din păcate nu am reușit. Vorbim despre declarații politice care nu își au locul în fotbal. Rasism deschis. Kosovo este un stat independent.

Văzând lucrurile acum, ar fi fost decizia corectă să rămânem în vestiar iar meciul să se suspende. Atunci am fi avut o reacție pe măsură. Meciul s-a încheiat normal și nimeni nu a fost penalizat. În pauză am ținut o ședință tactică, pentru că până în acel moment am fost mai buni decât România și aveam meciul sub control. O delegație UEFA a intrat apoi în vestiar și am avut o discuție lungă.

Întrebați arbitrul de ce nu a mai mers jocul nostru. A fost un dezastru. După reluarea meciului a fluierat încontinuu împotriva noastră. Cartonașul roșu a fost unul ridicol și le-a oferit și un penalty. Nu e o scuză, dar puteți să revedeți meciul.

Ne așteptam la fluierături, iar ca profesioniști ar trebui să fim capabili să le facem față. Dar oamenii continuau să strige 'Kosovo e Serbia' și nimeni nu a reacționat. Doar cu acel banner pare că s-a întrecut o limită”, a declarat Fidan Aliti citat de Telegrafi