„Cel mai mult enervează identitatea ratatului!” Israelienii îl fac praf pe Anthony Taylor după remiza cu Elveția

Anthony Taylor Elvetia Israel Nationala Anthony Taylor, la centru în meciul Israel - Elveția / Sursa foto: Getty Images
Data publicarii: Joi 16 Noiembrie 2023, 08:34
Data actualizarii: Joi 16 Noiembrie 2023, 08:35

Israel și Elveția au remizat în restanța din preliminariile EURO 2024, scor 1-1, disputată în Ungaria.

Duelul de pe Pancho Arena s-a încheiat la egalitate, după ce israelienii au reușit să „smulgă” un punct în fața favoritei din Grupa I, Elveția. Oaspeții au deschis scorul, în minutul 36, prin Vargas, și păreau că și-au asigurat deja calificarea în grupele EURO 2024, însă Weissman, intrat pe teren în minutul 81, a egalat șapte minute mai târziu, pentru a-și ține echipa în lupta pentru calificare.

Meciul a fost condus de la centru de Anthony Taylor, care a fost implicat într-un scandal recent în Premier League, după ce a fost retrogradat în Championship, în urma unei erori de arbitraj. Englezul a atras atenția și miercuri seară, când în minutul 52, gazdele au cerut un penalty, însă nu a fost acordat nici cu ajutorul VAR, după un henț vizibil în careu.

• Anthony Taylor, la centru în meciul Israel - Elveția / Sursa foto: Getty Images

Ce au scris israelienii despre Anthony Taylor

„Arbitrul enervant din Anglia: întâlniți-l pe Taylor”, se arată în titlul articolului de pe sport5.co.il

Israelienii îl critică dur pe centralul englez, amintind de momente controversate din cariera lui.

„A fost retrogradat în Championship doar în urmă cu o săptămână, a avut conflicte cu Wenger și Mourinho, dar este considerat de top. Ce provoacă cea mai mare furie, mai mult decât orice altceva în decizia împotriva Israelului este identitatea ratatului. Anthony Taylor este unul dintre arbitrii de top ai lumii și cel care se află pe cele mai mari scene și de la el a venit eroarea critică.

În trecut, Taylor, care a început să arbitreze undeva în 2006, a condus de la centru finale FA Cup și a oficiat și meciuri la EURO 2020 și Campionatul Mondial din 2022. Anul trecut, a arbitrat finala Europa League dintre Sevilla și Roma și a reușit să îl înfurie pe Jose Mourinho, care a acuzat că i-a privat echipa de un penalty.

Taylor nu l-a înfuriat doar pe Mourinho în trecut. În CV-ul său putem vedea câteva cazuri în care a enervat antrenori de top, când Arsene Wenger chiar l-a numit arogant în 2013, după meciul inaugural al sezonului, în urma momentului în care a dat două penalty-uri în favoarea lui Aston Villa împotriva lui Arsenal.

În ceea ce privește caracterul, Taylor este un arbitru catalogat drept arogant. Arată des cartonașe galbene jucătorilor care i se adresază, așa cum Leofir Davidzada a făcut astăzi după ce s-a plâns că Israel nu a primit un penalty. Aparent, pentru el, el nu greșește niciodată, când în realitate asta se întâmplă cam mult”, au scris israelienii.