„Am excelat!” Ilie Dumitrescu a analizat prima repriză a României cu Elveția

Ilie Dumitrescu Romania - Elvetia Nationala
Data publicarii: Marti 21 Noiembrie 2023, 22:59
Data actualizarii: Marti 21 Noiembrie 2023, 23:00

România - Elveția este ultimul meci al preliminariilor EURO 2024 și finala pentru primul loc al Grupei I. Duelul se vede în format LIVE TEXT pe www.sport.ro.

Tricolorii și-au asigurat calificarea la Campionatul European din 2024, care se desfășoară în Germania, după ce au câștigat meciul cu Israel, scor 2-1. Duelul cu Elveția a avut însă o miză importantă, păstrarea poziției de lider în Grupa I, pentru a ne poziționa în a doua urnă valorică pentru tragerea la sorți a grupelor.

Prima repriză de pe Arena Națională s-a încheiat cu remiză albă, după ce ambele echipe au avut situații periculoase. Ilie Dumitrescu a analizat jocul tricolorilor la pauză și a remarcat organizarea defensivă, de care naționala României a dat dovadă pe toată desfășurarea prelminariilor.

Ce a remarcat Ilie Dumitrescu după România - Elveția

„Am făcut o repriză bună, am reușit să acoperim foarte bine zonele, am avut calm, am făcut un pressing de întâmpinare agresiv, nu i-am lăsat să își creeze foarte multe ocazii. În rest, o posesie superioară pentru ei.

Consider că a fost o repriză bună și am excelat în tot ceea ce privește organizarea de joc pe fază defensivă”, a declarat Ilie Dumitrescu la Digi Sport.

România - Elveția | ECHIPELE

România: Moldovan - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu - Cicâldău, M. Marin, Stanciu - Moruțan, Alibec, Coman
Rezerve: Niță, Radu, Racovițan, Screciu, Pușcaș, Artean, Hagi, R. Marin, Drăguș, Olaru, Mogoș, Tănase
Selecționer: Edward Iordănescu

Elveția: Mvogo - Garcia, Akanji, Elvedi, Rodriguez - Aebischer, Xhaka - Ndoye, Shaqiri, Vargas - Okafor
Rezerve: Sommer, Racioppi, Ugrinic, Benito, Zakaria, Amdouni, Freuler, Steffen, Zeqiri, Comert, Zesiger, Schar
Selecționer: Murat Yakin