S-a enervat Gigi Becali! Atac îndreptat spre selecționerul Edi Iordănescu

Gigi Becali Echipa Nationala edi iordanescu Nationala
Data publicarii: Miercuri 30 Martie 2022, 12:56
Data actualizarii: Miercuri 30 Martie 2022, 13:07

România a pierdut vineri cu Grecia 0-1, pe Ghencea, și remizat marți la Netanya, scor 2-2 cu Israel.

Patronul de la FCSB, Gigi Becali, și-a exprimat în termeni duri o nemulțumire după ce a urmărit partidele amicale ale tricolorilor. În opinia omului de afaceri, selecționerul Edi Iordănescu l-a folosit prea puțin pe Octavian Popescu, mijlocașul în vârstă de 19 ani al roș-albaștrilor.

Dacă în partida de pe Ghencea, Octavian Popescu a jucat în actul secund 30 de minute și a dinamizat atacul tricolorilor, în meciul din Israel a fost folosit de selecționer doar 11 minute.

Gigi Becali, nervos. Îl voia pe Tavi Popescu titular

Becali consideră că Popescu ar fi putut câștiga datorită talentului său înfruntarea de la Netanya.

”Când e batjocorit un jucător de-ai mei pe care vreau să iau bani nu sunt bucuros. Tavi Popescu este jucător cum era Messi la Barcelona. N-ai voie… Vrei să câştigi meciuri? Bagă-l pe Tavi Popescu! Câştigă meciuri singur el. Dacă nu ai inteligenţa asta, stai acasă mereu.

N-ai voie. Ascultă… Sunt jucători valoroşi, jucători buni şi genii. Tavi este geniul care câştigă meciuri singur. Cum a intrat el n-ai văzut că se distrează cu mingea? Trebuie să începi cu el, nu e vorba că e posibil ca în meciurile următoare să începi cu el.

Trebuie să fii antrenor şi să ştii fotbal. Când ai răutăţi… Dumnezeu… Nu mai am chef de nimic. Dacă Tavi Popescu este băgat în repriza a doua, nu mai am chef să mai vorbesc despre fotbal.

Să stea Edi Iordănescu acasă dacă Tavi Popescu e rezervă. Dacă Tavi e rezervă numai aşa o să păţească. O să mănânce bătaie de la toţi şi egaluri. Când pe Messi îl ţii pe bancă şi îl bagi 10 minute asta te costă. Că te vede Dumnezeu că faci nedreptate”, a declarat Gigi Becali, potrivit fanatik.ro.

Israel - România 2-2 (0-2)

Au marcat: Cicâldău '10, Man '23 / Dabbour '56, '85.

Israel: Marciano – Kandil (Yad Abu '46), Dgani, Goldberg, Davidzada – Kanichowsky (Safouri '73), Natcho (Glazer '50), Abu Fani (Peretz '46) – David (Haziza '65), Dabbur, Baribo (Solomon '46). Selecţioner Gadi Brumer;

România: Niţă – Manea, Chiricheş (Nedelcearu '46), Burcă, Toşca (Bancu '58) – Cicâldău (Bordeianu '58), M. Marin (Rus '79), Olaru (Octavian Popescu '79) – Mihăilă, Ivan (Alibec '58), Man. Selecţioner Edward Iordănescu.