VIDEO Octavian Popescu, "dribling à la Dobrin". A trimis un grec la plimbare chiar în primul meci la națională

Data publicarii: Vineri 25 Martie 2022, 22:14
Data actualizarii: Sambata 26 Martie 2022, 00:52

Octavian Popescu a debutat la naționala României în meciul amical cu Grecia, scor 0-1, disputat pe Stadionul Steaua.

Jucătorul lui FCSB, care a împlinit 19 ani în luna decembrie, a fost introdus de Edi Iordănescu în minutul 61, în locul lui Alexandru Mitriță.

Octavian Popescu, "dribing à la Dobrin" în România - Grecia 0-1

Debutantul din naționala României a fost activ în cele 30 de minute petrecute pe teren, a arătat dezinvoltură și a ieșit în evidență cu un dribling din minutul 83, când a trecut mingea printre picioarele lui Manolis Siopis, jucător la Trabzonspor, care a încercat să-l deposedeze cu o intrare prin alunecare.

Ulterior, jucătorul lui FCSB a avansat spre careul advers și l-a forțat pe căpitanul Anastasios Bakasetas să comită un fault de cartonaș galben.

"Ăsta a fost un driblig à la Dobrin!", a exclamat unul dintre comentatorii partidei, Mihai Mironică.

Lovitura liberă rezultată a fost executată de Răzvan Marin, care a trimis în zid.