Mai ceva ca în Harry Potter! :) Jucătorul de la națională despre care Șumudică a evitat să vorbească! Cine l-a impresionat

Germania andrei burca Marius Sumudica Romania Nationala Germania - România
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 09 Octombrie 2021, 23:34
Data actualizarii: Sambata 09 Octombrie 2021, 23:49

Românii au condus cu 1-0 în Hamburg, însă nemții au reușit să întoarcă scorul în repriza secundă, 1-2.

Naționala României a impresionat în meciul cu Germania, mai ales în contextul în care „tricolorii” erau văzuți drept victime sigure ale „mașinăriei nemțești”. Ianis Hagi a deschis scorul în minutul 9, cu o execuție superbă la colțul lung. Mijlocașul român a făcut un meci impresionant în tricoul naționalei, însă nu a fost singurul jucător remarcat

Marius Șumudică a vorbit despre meciul de la Hamburg, iar tehnicianul care a semnat recent cu Yeni Malatyaspor a ținut să îl remarce pe Adrian Rus, care a avut o prestație extrem de solidă, blocându-i fără emoții pe super-jucătorii lui Hansi Flick.

• Germania - România

„Evit să vorbesc despre celălalt!”

Un alt remarcat de-ai lui Șumudică a fost căpitanul naționalei, Vlad Chiricheș, care a avut și el o prestație solidă, însă ce a atras atenția a fost reacția antrenorului când a fost vorba despre celălalt fundaș central al partidei, Andrei Burcă. Șumudică nici nu l-a numit pe jucătorul fostei sale echipe, punctând că evită să vorbească despre el.

„Mihăilă o să crească foarte mult, cred că i-a prins bine această mutare în Italia și o să ajungă departe. Pușcaș a fost izolat, cu fundași puternici lângă el. Dar peste ce mă așteptam eu de la el.

Mi-a plăcut foarte mult Rus. Am câștigat un fundaș central. Chiricheș a jucat foarte bine și el. Evit să vorbesc despre celălalt fundaș central (n.r. Andrei Burcă, de la CFR)”, a spus Marius Șumudică pentru Digi Sport.

Tehnicianul l-a avut pe Burcă sub comandă în perioada petrecută la CFR Cluj, însă nu s-a putut baza pe fundașul central din cauza unei accidentări care l-a ținut departe de teren încă dinainte de finalul sezonului trecut. Burcă nu a jucat niciun minut în mandatul lui Șumudică, însă imediat după revenire, a fost integralist chiar în primul meci după revenirea lui Dan Petrescu, în victoria cu 1-0 în fața fostei echipe, FC Botoșani.

„Unul dintre cele mai bune meciuri din ultimii șase-șapte ani!”

Antrenorul lui Yeni Malatyaspor a vorbit despre strategia folosită de Mirel Rădoi pentru partida de la Hamburg, lăudându-l pe selecționer pentru deciziile sale. Totodată, Șumudică a punctat că meciul este unul dintre cele mai bune făcute de națională în ultimii ani.

„Mi-a plăcut foarte mult ceea ce am văzut, mai ales că a folosit un sistem care-mi place și mie, cu cinci fundași. Mi-a plăcut foarte mult cum a abordat meciul Rădoi, îl felicit. Cred că este unul dintre cele mai bune meciuri din ultimii șase-șapte ani pentru echipa națională.

Gândiți-vă ce ar fi însemnat un gol al lui Pușcaș. A făcut un meci foarte bun, cu o strategie bună, care acum trebuie schimbată ca să câștigi meciul cu Armenia. Mirel a imprimat o altă filosofie, mult mai agresivă, n-am mai văzut de mult echipă așa agresivă, s-a jucat cu un pressing avansat”, a adăugat tehnicianul.