'Killer-ul' care a smuls un punct Elveției avertizează naționala României și anunță: „Rrahmani mă va depăși!”

Vedat Muriqi Albion Rrahmani kosovo Romania România - Kosovo Nationala
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 22:39
Data actualizarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 22:41

Kosovo a remizat cu Elveția în a cincea rundă a preliminariilor EURO 2024, scor 2-2, și vine în România cu obiective mari.

Elvețienii au deschis scorul în minutul 14 cu Kosovo, prin Freuler, dar Vedat Muriqi (29 ani) a egalat, în minutul 65. Elveția a trecut din nou în avantaj, după ce fotbalistul lui Napoli, Amir Rrahmani, și-a trimis balonul în propria poartă, însă același Muriqi a reușit să „smulgă” un punct, cu un gol marcat în al patrulea minut de prelungiri.

Atacantul este cel mai bun marcator din istoria lui Kosovo, având 26 de reușite, iar după meci a vorbit despre punctul vital obținut și a spus clar că se deplasează în România cu dorința de victorie.

Vedat Muriqi îl laudă pe Albion Rrahmani

Atacantul de la Mallorca și-a lăudat coechipierii și a vorbit și despre fotbalistul de la Rapid care a impresionat în acest sezon în Giulești cu debutul fulminant, Albion Rrahmani (23 ani). Muriqi este de părere că fotbalistul Rapidului poate să îi doboare recordul și să devină cel mai bun marcator al naționalei.

„Am început meciul conform tacticii, cu contraatacuri, ne-a costat o astfel de dispută. Am fost în pericol să scăpăm meciul din mână, e normal ca Elveția să îți marcheze, dar am reușit să egalăm. Apoi am început să nu mai respectăm tactica, am fost conduși cu 2-1, dar am reacționat. I-am îmbrățișat pe toți jucătorii după meci. Nu e important cine marchează.

Le mulțumesc coechipierilor și fanilor, care ne-au susținut până în ultimele minute. Pentru a face ca punctul acesta să fie valoros trebuie să câștigăm în România. Toți antrenorii au mentalități diferite și tactici. Cunoaștem antrenorul și el ne cunoaște pe noi. Dacă vom lupta ca în meciul cu Elveția cred că vom obține multe lucruri. Cred că recordul meu va fi doborât de Albion Rrahmani, un fotbalist extrem de bun, care muncește din greu”, a declarat Muriqi conform Telegrafi