FOTO ȘI VIDEO Răducioiu taie în carne vie după România - Slovenia 1-2

raducioiu Romania - Slovenia 1-2 Nationala
Data publicarii: Joi 17 Noiembrie 2022, 20:58
Data actualizarii: Joi 17 Noiembrie 2022, 21:23

Tricolorii au fost învinși joi seara, la Cluj, scor 1-2, într-un meci amical contra Sloveniei.

Partida-test cu formația lui Oblak a fost în direct pe Pro Arena și VOYO.

Florin Răducioiu, fosul mare jucător al naționalei, a avut un discurs dur la finalul confruntării de pe Cluj Arena.

”Ne-au depăşit la toate capitolele în prima repriză, a fost o echipă a Sloveniei care a dominat, care a fost prima la minge, care recupera şi intra imediat în posesia mingii, datorită acestui pressing avansat colectiv. O echipă modernă, îmi plac mult echipele care pasează foarte bine, terenul nu era cel mai bun. Într-adevăr, în repriza a doua echipa României intră cu altă atitudine, inspirat Iordănescu, nevoit să schimbe ceva.

E clar că rămâne rezultatul, pierdem din nou un meci, ceea ce e foarte important, rezultatul e fundamental. Poate nu meritam (n.r. să pierdem), dar nu avem această capacitate de a fi eficienţi. Trebuie să înţelegem că, la nivel european, vom avea aceste meciuri când vom crea trei-patru ocazii şi trebuie să le băgăm în poartă. Nu ştiu cum, e vorba de atacanţi.

Am cuvinte de laudă pentru Moruţan, care mi-a plăcut foarte mult, a intrat cu o atitudine foarte bună, italiană, mi-a plăcut foarte mult. Au fost lucruri bune”, a precizat Florin Răducioiu, potrivit Orange Sport.

În meciul de pe stadionul Cluj Arena, slovenii au deschis scorul, prin Sesko, lovitură de cap în minutul 26. Cinci minute mai târziu, Sporar a dublat avantajul oaspeţilor. Drăguş a redus din diferenţă în minutul 64, inscriind din pasa lui Cristian Manea.

VIDEO Rezumatul meciului România - Slovenia 1-2

România - Slovenia 1-2

ROMÂNIA: H. Moldovan - Cr. Manea, Burcă, Nedelcearu (Drăguşin 72), Vătăjelu (Opruţ 60) - R. Marin (Boloca 84), M. Marin, Cicâldău (Olaru 60) – Cordea (46 Moruţan), Puşcaş, Drăguş (Petrila 73). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

SLOVENIA: Oblak - Stojanovic, Blazic (Mevlja 46), Bijol, Balkovec (Sikosek 70) – Lovric (Karnicnik 46), Cerin, Kurtic (Stankovic 85), Verbic (Horvat 79) - Sesko, Sporar (Vomberger 46). SELECŢIONER: Matjaz Kek

• Arbitru: Nicolas Laforge (Belgia)
  • Cartonaşe galbene: Drăguş 34, Olaru 82 / Lovric 23, Balkovec 48, Stojanovic 58, Verbic 66, Sikosek 83

Duminică, România va juca un alt amical, cu Republica Moldova, de la ora 20.30, la Chişinău.