Daria Silisteanu Dinamo FOTE 2023 natatie Robert Badea Natație
Data publicarii: Sambata 29 Iulie 2023, 08:24
Data actualizarii: Sambata 29 Iulie 2023, 08:52

Sportiva își continuă forma de excepție și la FOTE, Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Maribor.

Înotătorii români au cucerit, vineri, două medalii de aur şi una de bronz la Festivalul Olimpic al Tineretului European pentru sporturile de vară de la Maribor (Slovenia).

Robert Badea, aur și record la 400 m mixt

Robert Badea a cucerit aurul la 400 m mixt, cu timpul de 4 min 18 sec 80/100, nou record al competiţiei.

Tudor Andrei Iordache s-a oprit în seriile acestei probe (4:48.60).

Daria Silișteanu, aur și record la 100 m spate

Şi Daria Silişteanu a câştigat medalia de aur, la 100 m spate feminin, în 1 min 01 sec 07/100, cu nou record al competiţiei.

Darius Coman a obţinut medalia de bronz la 100 m bras, în 1 min 02 sec 92/100, un nou record naţional la 16, 17 şi 18 ani.

Celelalte rezultate ale înotătorilor români

Ştafetă feminină de 4x100 m mixt (Aissia Prisecariu, Alecsia Tenciu, Denisa Bacalu, Ana Maria Sibişeanu) s-a clasat pe locul al patrulea în finală, în 4 min 12 sec 40/100. La 200 m mixt feminin, Ana Maria Sibişeanu a ocupat locul 5, în 2 min 21 sec 16/100. În proba de 800 m liber feminin, Diana Stiger a încheiat pe locul 5, în 8 min 48 sec 58/100.

Ştafetă masculină de 4x100 m mixt (Tudor Andrei Iordache, Eric Ştefan Andrieş, Mihai Andrei Ţăpîrluie, Andrei Theodor Proca) s-a oprit în serii (3:59.55).

România la FOTE 2023: naționala de handbal feminin este în finală

Echipa feminină de handbal a României s-a calificat în finală, după ce a surclasat Olanda cu 32-20 în semifinala de vineri.

În finala de sâmbătă, tricolorele vor înfrunta Franţa, care a dispus de Polonia cu 35-23.

Alte rezultate ale românilor la FOTE 2023

România are trei reprezentanţi şi în finalele din competiţiile de tenis. La simplu feminin, Giulia Safina Popa a învins-o în semifinale pe Charo Esquiva (Spania), cu 6-2, 6-3, iar în finală va primi replica cehoaicei Julie Pastikova.

La dublu feminin, Giulia Popa şi Alexia Tatu au dispus de cehoaicele Tereza Krejcova/Julie Pastikova, principalele favorite, cu 2-6, 7-5, 10-4. În finală, româncele vor înfrunta perechea slovacă Sona Depesova/Mia Pohankova, cap de serie numărul doi.

La dublu masculin, românii Yannick Theodor Nicolas Alexandrescou/Alejandro Mateo Berge Vega Nourescu au câştigat cu 6-0, 7-6 (7/3) în faţa cuplului portughez G. De Rosa E Castro/S. Serra Monteiro. În finală, românii vor juca împotriva polonezilor A. Kasperski/Jan Michal Sadzik.

La atletism, doi români au fost aproape de medaliile de bronz.

La 3.000 m, Lucian Florin Ştefan s-a clasat pe locul al patrulea, cu timpul de 08 min 22 sec 79/100.

În finala de la săritura în înălţime, Mihai Călin a ocupat şi el locul patru, cu 2,03 m.

La 5.000 m marş, Alessia Cristina Pop s-a clasat pe locul 7 (24 min 22 sec 43/100).

Ambele ştafete ale României s-au calificat în finale, cu timpi de podium. Ştafeta masculină (Vlad-Gabriel Dumitra, Szilard-Samuel Jakab, David Ştefan Damian şi Cătălin Alexander Iordache) au avut al treilea timp din serii (1 min 54 sec 47/100).

Ştafeta feminină (Bianca Maria Tiţa, Ştefania Balint, Maria Denisa Capotă, Alexandra Ştefania Uţă) a avut al doilea timp din serii, 2 min 07 sec 30/100.

La gimnastică artistică, Alexia Vânoagă a fost a opta în finala de la sărituri, cu 12,599 puncte (12,833 la prima săritură şi 12,366 la a doua).

În competiţia de judo, la cat. +70 kg, Roxana Maria Vişa a fost învinsă în turul secund de franţuzoaica Quessia Diankolela-Biniakounou, dar a câştigat apoi în recalificări în faţa polonezei Nicole Widlak, pierzând duelul cu slovaca Nina Filkorova şi încheind pe locul 7.

La cat. 90 kg, Mihai Alexandru Dincă a fost învins în turul secund de letonul Nikita Afanasjevs.

La +90 kg, David Ţugui a trecut în optimi de moldoveanul Alexandr Matveev, iar a pierdut sfertul de finală cu turcul Ibrahim Tataroglu, iar în recalificări a fost învins de cehul Martin Sedlak.

Bilanțul României la FOTE 2023: 7 medalii de aur, una de argint și 5 de bronz

Bilanţul delegaţiei României până acum este de 7 medalii de aur, prin înotătorii Aissia Prisecariu (200 m spate), Robert Badea (200 m mixt, 400 m mixt), ştafeta feminină de 4x100 m liber (Daria Silişteanu, Diana Stiger, Aissia Prisecariu, Ana Maria Sibişeanu, Denisa Bacalu), Daria Silişteanu (100 m spate) şi judoka Tudor Ilie Moşoi (cat. 60 kg) şi David Gliga (cat. 73 kg), 1 de argint, prin atleta Alexandra Ştefania Uţă (400 m garduri), şi 5 de bronz, prin înotătorii Darius Coman (200 m bras, 100 m bras) şi Andrei Theodor Proca (1.500 m liber) şi atleţii Alexandra Hudea (3.000 m) şi Cristian Marius Popescu (lungime).

Conform site-ului competiţiei, România ocupă locul al şaselea, devansată de Italia (14-12-12), Germania (7-10-8), Marea Britanie (7-10-6), Ungaria (7-5-8) şi Cehia (7-2-4).

România participă cu o delegaţie compusă din 92 de sportivi care concurează la 9 discipline: atletism, baschet 3x3, ciclism pe şosea, ciclism MTB, gimnastică artistică, handbal, înot, judo şi tenis.

Anul trecut, la ediţia precedentă a Festivalului Olimpic al Tineretului European, desfăşurată la Banska Bystrica (Slovacia), României a ocupat locul 8 în clasamentul final, cu 19 medalii, dintre care 5 de aur, 8 de argint şi 6 de bronz.