VIDEO Seară de coșmar pentru Racovițan! Și-a dat autogol în Champions League, iar Rakow poate rata calificarea în grupe

play-off champions league bogdan racovitan Deian Sorescu Raków Czestochowa Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 22 August 2023, 23:56
Data actualizarii: Marti 22 August 2023, 23:57

Seară de coșmar pentru unul dintre internaționalii români în play-off-ul UEFA Champions League.

Rakow Czestochowa, campioana Poloniei, la care evoluează Bogdan Racovițan și Deian Sorescu, a pierdut primul meci din play-off-ul Champions League cu FC Copenhaga, și pleacă cu a doua șansă pentru calificarea în grupe înainte de retur.

Racovițan și-a dat autogol și Rakow a pierdut

Unica reușită a meciului a fost un autogol semnat de Bogdan Racovițan. În minutul 9, Mohamed Elyounoussi a vrut să centreze în centrul careului, dar mingea a fost deviată de fundașul român la colțul scurt, iar portarul lui Rakow nu a mai putut să intervină.

Sorescu a început meciul din postura de rezervă, dar a intrat pe teren în minutul 23, în locul lui Jean Carlos Silva, accidentat.

Antwerp a câștigat pe teren propriu cu 1-0 împotriva lui AEK Atena și este cu un pas în grupele Champions League, în timp ce Rangers și PSV au încheiat la egalitate, scor 2-2, după un meci spectaculos.