OFICIAL Newcastle a dat lovitura! Coșmarul PSG-ului a semnat

uefa champions league Newcastle PSG Liga Campionilor
Eduard Muntean
Data publicarii: Sambata 07 Octombrie 2023, 16:36
Data actualizarii: Sambata 07 Octombrie 2023, 16:50

Newcastle a învins-o fără drept de apel pe PSG, scor 4-1 în ”grupa morții” din Champions League.

Din articol

Bruno Guimaraes a venit în lotul ”coțofenelor” în vara lui 2022, venit de la rivala lui PSG din Ligue 1, Lyon. Mijlocașul central de origine brazilină a fost titular în partida din Grupa F din Liga Campionilor.

Vineri seara, Fabrizio Romano anunțase că Bruno Guimaraes va semna pentru cinci ani cu Newcastle. Sâmbătă, 7 octombrie, anunțul oficial a venit din partea englezilor, iar Bruno Guimaraes va rămâne pe Saint James Parc până în 2028.

Brazilianul de 25 de ani a fost protagonistul unui incident violent în meciul împotriva campioane Franței. Trippier l-a acuzat pe Bruno că l-ar fi lovit cu pumnul în figură pe Manuel Ugarte, în timpul primei manșe din grupele UCL. Mai mult decât atât, brazilianul a scăpat doar cu cartonaș galben.

Newcastle - PSG 4-1

Miguel Amiron a deschis scorul în minutul 17. Tot în prima parte a meciului, Dan Burn a dus scorul la 2-0 (minutul 39) și a conferit deja un avantaj proeminent pentru Newcastle în al doilea meci al acestui sezon din UCL.

În repriza secundă, Sean Longstaff (minutul 50) a mărit avantajul pentru clubul din Premier League, iar Lucas Hernandez a redus din diferență în minutul 56, din assist-ul provenit de la Warren Zaire-Emery.

Schar a închis meciul la 4-1 în favoarea gazdelor, în minutul 90+1.

Tabela de marcaj a rămas nemodificată până la fluierul de final al lui Istvan Kovacs, iar Newcastle a câștigat trei puncte importante în grupele Ligii Campionilor.