Favoritul lui Xavi de la Barcelona: ”I-aș prelungi contractul cu ochii închiși”

xavi Barcelona Frenkie de Jong Liga Campionilor Xavi
Data publicarii: Miercuri 20 Septembrie 2023, 16:44
Data actualizarii: Miercuri 20 Septembrie 2023, 16:44

FC Barcelona a debutat cu dreptul în noul sezon de UEFA Champions League, scor 5-0 cu Antwerp, campioana Belgiei.

Catalanii nu au avut milă de Antwerp și au marcat de trei ori în prima repriză. Mai întâi, Joao Felix și-a trecut numele pe lista marcatorilor, iar apoi a pasat decisiv pentru reușita lui Robert Lewandowski.

Scorul pauzei a fost stabilit de autogolul la Jelle Bataille. Barcelona și-a continuat asaltul și în partea secundă. Gavi a punctat pentru 4-0 în minutul 54, iar Joao Felix, cu ”dubla”, a stabilit scorul final: 5-0 pentru Barcelona.

Xavi: ”I-aș prelungi contractul cu ochii închiși”

După meci, Xavi a vorbit la superlativ despre forma arătată de olandezul Frenkie de Jong. Antrenorul spune că i-ar prelungi contractul ”cu ochii închiși”

”Bineînețels că i-aș prelungi contractul lui Frenkie de Jong cu ochii închiși. E un jucător cheie, e în cel mai bun moment al carierei acum”, a spus Xavi, citat de jurnalistul Fabrizio Romano.

Frenkie de Jong joacă la Barcelona din 2019, an în care a fost transferat de la Ajax Amsterdam pentru 86 de milioane de euro. Olandezul are un angajament cu campioana Spaniei până în 2026.

De când a fost transferat la Barcelona, De Jong a fost o piesă importantă în echipă. A prins până acum 189 de meciuri pentru echipa sa, reușind să marcheze de 16 ori și să ofere 21 de pase decisive.

75 de milioane de euro este cota de piață a fotbalistului olandez, potrivit site-urilor de specialitate.