Concluzia italienilor după ce Istvan Kovacs a arbitrat AC Milan - Borussia Dortmund

Istvan Kovacs AC Milan Borussia Dortmund Liga Campionilor Istvan Kovacs a arbitrat AC Milan - Borussia Dortmund / Foto: Imago
Data publicarii: Miercuri 29 Noiembrie 2023, 08:17
Data actualizarii: Miercuri 29 Noiembrie 2023, 08:15

Istvan Kovacs a arbitrat meciul AC Milan - Borussia Dortmund 1-3, din grupa F a UEFA Champions League.

Borussia Dortmund a obținut victoria care i-a asigurat calificarea matematică în optimile UEFA Champions League cu o etapă înainte de finalul grupelor. Olivier Giroud a ratat o lovitură de la 11 metri dictată de Istvan Kovacs în minutul 6, iar Marco Reus a deschis scorul în minutul 10, după un alt penalty. Până la pauză, Milan a reușit să restabilească egalitatea prin Chukwueze.

Istvan Kovacs, lăudat de italieni după AC Milan - Borussia Dortmund 1-3

În partea secundă, Borussia Dortmund a mai marcat prin Bynoe-Gittens (59') și Adeyemi (69'), iar partida s-a încheiat cu victoria vicecampioanei din Bundesliga, scor 3-1.

Criticat de anumiți specialiști din Germania pentru penalty-ul acordat lui AC Milan în debutul meciului, Istvan Kovacs este lăudat de presa din Italia pentru prestația sa. Sport Virgilio l-a notat cu 6,5 pe centralul din Carei și a remarcat discreția românului.

"După 5 minute a acordat un penalty pentru rossoneri în urma unei atingeri a lui Schlotterback, decizie foarte corectă. O decizie corectă a luat și câteva minute mai târziu, când a dictat penalty pentru echipa germană pentru un fault al lui Calabria. Românul a fluierat foarte rar, însă galbenul arătat lui Tomori nu a avut o justfificare clară", au scris italienii.

La cele două linii, Istvan Kovacs a fost ajutat de conaționalii Vasile Marinescu și Ovidiu Artene, în timp ce al patrulea oficial a fost desemnat Marcel Bîrsan. În camera VAR s-au aflat olandezul Pol van Boekel și Cătălin Popa.

Pentru Kovacs a fost al treilea meci din acest sezon de Champions League. Centralul din Carei a mai oficiat la partidele Newcastle - PSG 4-1 și Arsenal - Sevilla 2-0.