Dinamo - Gloria Buzău 1-1. Egal pe arena ”Arcul de Triumf”. ”Câinii” au fost conduși, dar au reușit să egaleze

Dinamo - Gloria Buzău Dinamo Gloria Buzau Liga 2
Data publicarii: Duminica 19 Martie 2023, 13:56
Data actualizarii: Duminica 19 Martie 2023, 13:58

Dinamo - Gloria Buzău s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Dinamo - Gloria Buzău 1-1

Minutul 90+4: FINAL DE MECI!

Minutul 62: Ratare uriașă pentru Dinamo! Pop reia cu capul din șase metri în bară, mingea ajunge la Patriche, acesta încearcă un șut din alunecare, dar mingea este deviată tot de Pop în brațele lui Relu Stoian.

• Jucătorii de la Dinamo

Minutul 58: Meciul a fost întrerupt timp de un minut, după ce un suporter a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+2: PAUZĂ!

Minutul 45: GOOOL Dinamo! Ahmed Bani restabilește egalitatea chiar înainte de pauză, cu un șut cu stângul care l-a lăsat fără replică pe Relu Stoian!

Minutul 41: GOOOL Gloria Buzău! Boiciuc ia o acțiune pe cont propriu, trece de Bena și șutează la colțul scurt spre poarta lui Dujmovic, care nu poate respinge. Oaspeții sunt în avantaj, chiar înainte de pauză.

Minutul 25: Ocazie mare pentru Dinamo! Neluț Roșu primește o minge în careu, preia pe piept și șutează din prima, dar trimite peste poarta lui Relu Stoian. A fost prima ocazie cu adevărat periculoasă pe care a avut-o Dinamo în această partidă.

Minutul 20: Ocazie pentru Buzău! Boiciuc centrează în careu, pe jos, dar mingea este respinsă la timp de Dujmovic, înainte de a fi reluată de Angelov.

Minutul 7: Se joacă dur pe ”Arcul de Triumf”. Ambele echipe ar putea urca pe locul patru în cazul unui succes. În minutul șapte, tribuna a doua a arenei de lângă Mănăstirea Cașin este aproape plină.

Minutul 1: Fluier de start pe ”Arcul de Triumf”! Fanii dinamoviști au cumpărat din nou toate biletele puse în vânzare pentru partida cu Gloria Buzău. Peluza ”câinilor” este plină la ora partidei. Și cei de la Buzău sunt susținuți de un grup de fani.

• Dinamo: Dujmovic - Giafer, Bena, Patriche, Amzăr - N. Roșu, Iglesias, Larrucea - D. Irimia, Țîră, Bani
  • Rezerve: Oncescu, De Moura, I. Roșu, Demici, Borcea, Pop, Delciu, Florescu, Ghezali
  • Gloria Buzău: Stoian - Oteliță, Vîrtej, Wiktorski, Sălceanu - Gaitan, Trebotic - Lazăr, Greu, Angelov, Boiciuc
  • Rezerve: Rusu, Sampaio, Cârstocea, Munteanu, Șuteu, Godwin, Marku, Alexandru, Pandele

”Câinii” au prins play-off-ul la limită, după 1-1 în ultima etapă a sezonului regulat cu penultima clasată, Poli Timișoara, și se vor lupta pentru un loc care asigură promovarea directă sau, cel puțin, prezența la barajul de promovare.

Dinamo și Gloria Buzău ocupă locurile cinci, respectiv șase din play-off-ul Ligii 2, cu 31 de puncte. Câștigătoarea acestui meci poate urca pe locul patru, peste Unirea Dej, care a pierdut la scor cu Steaua în prima etapă din play-off, 0-3.

Înainte de primul meci din play-off, jucătorii lui Dinamo au primit și o veste bună din partea noului acționariat. Din informațiile Sport.ro, ”câinii” au încasat unul dintre cele două salarii restante, după ce recent s-au împlinit două luni de la ultima remunerație încasată de elevii lui Ovidiu Burcă. Veste vine chiar de ziua antrenorului, care a împlinit 43 de ani.

În plus, jucătorilor li s-a promis din nou că vor încasa, curând, și prima promisă pentru intrarea în play-off, de 20.000 de euro. Aceștia au primit asigurări chiar și după meciul cu Poli Timișoara că vor fi răsplătiți pentru această performanță.

În play-off, punctele nu se înjumătățesc. Partidele din play-off se vor desfășura în sistem tur-retur, fiecare echipă urmând să dispute 10 jocuri.

Primele două clasate (care au drept de promovare) promovează direct. Următoarele două vor da baraj cu formații din Liga 1.