EXCLUSIV „Mulțumit de locul din clasament?” Răspunsul pe care președintele Universității Craiova l-a dat fără ezitare

Universitatea Craiova Marcel Popescu Superliga Superliga EXCLUSIV| Marcel Popescu ii raspunde lui Puscas: "El a fost intr-o vacanta platita la Craiova! A inceput sa fabuleze!"
Vali Andronescu
Data publicarii: Joi 22 Decembrie 2022, 22:09
Data actualizarii: Joi 22 Decembrie 2022, 22:09

Marcel Popescu a vorbit în exclusivitate pentru Sport.ro despre parcursul echipei din Bănie de până acum.

Universitatea Craiova a terminat anul calendarisitc pe locul cinci în play-off, cu 38 de puncte după 21 de etape. Fără antrenor după plecarea lui Mirel Rădoi, oltenii au câștigat ultimele meciuri: 1-0 vs CS Mioveni, 3-0 vs Chindia Târgoviște.

Președintele formației de pe „Ion Oblemenco”, Marcel Popescu, a evidențiat faptul că nu l-ar fi mulțumit nici dacă oltenii ar fi încheiat anul calendaristic pe doi, dar mai ales pe șase! Totodată, oficialul Universității Craiova a precizat că visul său cel mai mare este ca trupa din Bănie să câștige campionatul.

„(n.r. Sunteți mulțumit de locul din clasament la final de an?) În niciun caz, eu nu sunt mulțumit nici de locul doi. Într-o finală de box, lumea își amintește peste ani de zile sau uite, chiar exemplul de acum o săptămână (n.r. Argentina - Franța 3-3, 4-2 d.l.d.), lumea va ține minte campioana mondială Argentina, în timp, va uita că a bătut Franța.

Locul doi este al celui care a participat și a generat campionul, fiind un sparring partner. Nu există merit pe locul doi, există doar medalia de aur.

Ăsta a fost spiritul Universității Craiova, cu ce să mă mulțumesc? Cu mediocritate? Normal, visul meu este Universitatea Craiova să fie campioană! Au trecut cam mulți ani, totuși, de când s-a întâmplat, '91, și atunci am fost implicat. Ca acum, de altfel!”, a spus Marcel Popescu pentru Sport.ro.