”U” Cluj - Petrolul Ploiești 1-2 | Laszlo Balint, debut cu succes pe banca ”Lupilor Galbeni”, care au întors scorul

”U” Cluj - Petrolul Ploiești etapa 4 Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 13 Aprilie 2024, 23:31
Data actualizarii: Sambata 13 Aprilie 2024, 23:39

Petrolul s-a impus cu scorul de 2-1 în fața celor de la U Cluj, în etapa a patra din play-out-ul Superligii României.

Astfel, U Cluj nu reușește să ajungă în vârful clasamentului din play-out și rămâne pe locul 4 în ierarhie, cu 26 de puncte, în timp ce Petrolul ajunge pe locul 5, la o lungime în urma ”Șepcilor Roșii”.

Petrolul face remontada și obține trei puncte la Cluj

U Cluj a dominat categoric prima repriză a duelului cu Petrolul, însă ”Șepcile Roșii” au irosit ocazii importante de gol. Popa, Simion, Masoero sau Roguljic au pus în pericol poarta adversă, dar scorul de pe tabelă a rămas neschimbat fie datorită intervențiilor foarte bune ale lui Zima, fie pentru că șuturile ardelenilor au trecut pe lângă poartă.

”Lupii Galbeni” au ratat și ei o șansă importantă de gol în minutul 54, la șutul lui Popa, iar U Cluj a deschis scorul în minutul 55, la un șut imparabil al lui Roguljic.

Petrolul a reușit să întoarcă scorul în doar două minute. Mai întâi, Irobiso a restabilit egalitatea în minutul 62, iar Jyry l-a învins pe Gertmonas cu un șut expediat din interiorul careului. Ambii jucători au fost introduși de Laszlo Balint pe parcursul reprizei secunde.

”U” Cluj - Petrolul Ploiești 1-2

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 70: Ocazie Petrolul! Grozav șutează puternic din interiorul careului, dar trimite pe lângă poartă.

Min. 66: Ocazie U Cluj! Roguljic șutează de la marginea careului, dar nimerește transversala.

Min. 64: Gol Petrolul! Musi avansează în partea dreaptă și îi pasează în careu lui Jyry, care șutează și înscrie pentru 2-1.

Min. 62: Gol Petrolul! Irobiso ajunge bine la un balon respins și trimite spre poarta lui Gertmonas.

Min. 55: Gol U Cluj! Rus îi pasează în careu lui Roguljic, acesta șutează, balonul este deviat și intră în poarta lui Zima.

Min. 54: Ocazie Petrolul! Popa are o acțiune bună, trece de Papp în partea dreaptă, driblează scurt în careu, dar șutează în blocajul lui Zima, mingea sare la Simion, care șutează slab.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+5: Finalul primei reprize!

Min. 45+3: Ocazie U Cluj! Rus șutează foarte bine din interiorul careului, dar balonul trece puțin peste poarta celor de la Petrolul.

Min. 44: Ocazie U Cluj! Daniel Popa șutează din lateralul zonei de pedeapsă, dar mingea trece departe de poarta apărată de Zima.

Min. 36: Ocazie U Cluj! Roguljic șutează din interiorul careului, dar Zima respinge foarte bine.

Min. 17: Ocazie U Cluj! Masoero șutează de la mare distanță, dar nu prinde spațiul porții.

Min. 12: Ocazie U Cluj! Simion șutează de la marginea careului, dar mingea trece pe lângă poarta ploieștenilor.

Min. 8: Ocazie U Cluj! Nistor îl găsește foarte bine pe Popa, dar șutul acestuia ajunge în brațele lui Zima.

Min. 1: Începe meciul!

U Cluj: Gertmonas – Oancea, Masoero, Thallison, Roger – Rus, Simion, Bic – Roguljic, Nistor – Popa

Rezerve: Gorcea, Chinteș, Peteleu, Techereș, Grobry, Fossati, Silaghi, V. Gheorghe, Teșcan, Anselmo

Petrolul: Zima – Dumitru, Papp, Garutti, Țicu – Seto, Hanca – Musi, Jair, Grozav – Berisha

Rezerve: Eșanu, Bălbărău, Huja, Meijers, Radu, Diomande, Jyry, Ișfan, Bratu, Răducan, Irobiso

Cele două echipe se vor întâlni pe ”Cluj-Arena” în etapa cu numărul patru din play-out-ul Superligii României. Ultima confruntare dintre ”U” Cluj și Petrolul Ploiești s-a petrecut în returul sezonului regular, moment în care cluburile au remizat, scor 0-0.

La ”centru” a fost delegat Ionuț Coza, care va fi ajutat de asistenții Marius Badea și Raul Constantin Ghiciulescu. În camera VAR se vor afla Sorin Costeie și Ferencz Tunyogi, în timp ce Ovidiu Robu este arbitrul de rezervă, iar Florin Hincu, observatorul partidei.

În clasament, ”U” Cluj ocupă locul nouă în play-out cu 26 de puncte. În primele trei etape, ”șepcile roșii” au înregistrat o victorie (3-0 vs. FC Botoșani) și două remize (0-0 vs. UTA Arad, 1-1 vs. FC Hermannstadt).

De cealaltă parte, Petrolul Ploiești se situează pe locul 11 cu 22 de puncte. ”Lupii galbeni” și-au trecut în cont până acum un câștig (1-0 vs. FCU Craiova), un egal (1-1 vs. Dinamo) și o înfrângere (0-4 vs. FC Voluntari).