Se scufundă Dinamo? ”Câinii” sunt într-o situație grea în clasament și au în față un program horror

Dinamo clasament superliga dinamo - uta arad Superliga Ahmed Bani, în UTA Arad - Dinamo București / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Marti 07 Noiembrie 2023, 08:55
Data actualizarii: Marti 07 Noiembrie 2023, 08:55

Dinamo a pierdut dramatic cu UTA Arad la Oradea, scor 1-2, iar ”câinii” au ajuns într-o situație cât se poate de complicată.

”Roș-albii” au deschis scorul la Oradea în minutul opt prin Dennis Politic, care a înscris cu un șut la colțul scurt.

Dinamo a pierdut dramatic la Oradea cu UTA Arad

Dinamo nu a reușit să intre cu avantaj la pauză pentru că UTA a reușit să restabilească egalitatea în minutul 41 prin Claudiu Micovschi, care a fost servit involuntar de Quentin Bena și l-a executat din poziție ideală pe Golubovic.

Arădenii au obținut toate cele trei puncte cu un gol marcat din penalty de Marcelo Freitas în minutul 90+4, în urma unei decizii VAR.

O victorie ar fi ajutat-o pe Dinamo să se apropie de restul echipelor care luptă pentru salvarea de la retrogradare din Superligă, dar acest lucru nu s-a întâmplat, astfel că ”roș-albii” rămân la cinci puncte de următoarea clasată, FCU Craiova.

”Câinii”, situație delicată + program horror

Trupa lui Ovidiu Burcă are doar zece puncte și doar două victorii după un tur de campionat, cu 26 de goluri încasate și cel mai slab atac, cu nouă goluri înscrise.

Cea mai mare problemă a ”câinilor” este că au în față un program horror, în care vor întâlni trei echipe cu pretenții din Superligă. Duminică, Dinamo se va deplasa la Craiova pentru derby-ul cu Universitatea, după care va juca pe teren propriu (Arena Națională) cu cei de la FCSB.

”Roș-albii” vor încheia seria ”de foc” cu un meci la Sfântu Gheorghe, în compania celor de la Sepsi OSK. În tur, Dinamo nu a reușit să obțină niciun punct cu acești trei adversari.

Ovidiu Burcă a pus tunurile pe arbitraj: ”E rușinos”

"Ce poate fi spus? E rușinos. Un penalty primit total anapoda. Cred că nu se impunea acel penalty, este împotriva jocului, împotriva spritului jocului. Ce s-a întâmplat la acea fază e scandalos. Din păcate, plecăm fără puncte. Sunt ferm convins că trebuia să câștigăm. Am făcut un joc bun, solid. Am avut foarte multe ocazii să închidem meciul, să facem 2-0 sau 2-1. Din păcate, se termină cu acest penalty oferit cadou celor de la UTA. Continuă seria asta lungă de rezultate negative, din păcate.

Eu nu prea am ce să reproșez echipei ca atitudine, organizare, disciplină, implicare și colaborare. Avem foarte multe ocazii, nu înscriem, ne lipsește puțină luciditate. Azi plecăm cu un rezultat total nemeritat, iar acea decizie din finalul jocului a fost total aiurea, ceea ce face ca azi să plecăm fără punct”, a spus Ovidiu Burcă, la finalul partidei.