FOTO ȘI VIDEO Cosmin Olăroiu, un nou trofeu în Emirate! Triumf după 28 de lovituri de departajare

Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 28 Aprilie 2023, 21:50
Data actualizarii: Vineri 28 Aprilie 2023, 21:49

Al Sharjah, echipa antrenată de Cosmin Olăroiu, a câștigat Cupa Președintelui din Emiratele Arabe Unite, după o finală dramatică împotriva lui Al Ain, scor 1-1 (13-12 d.l.d.).

Cu vedetele Miralem Pjanic și Kostas Manolas printre titulari, dar și cu Paco Alcacer introdus în repriza secundă, echipa lui Cosmin Olăroiu a deschis scorul în minutul 48, după un corner, prin Mohammad Abdulbasit.

Bucuria lui Al Sharjah a ținut doar șapte minute. Al Ain a egalat prin togolezul Kodjo Laba, care, după o pasă în fața porții a ucraineanului Andriy Yarmolenko, a profitat de respingerea greșită a goalkeeper-ului și a înscris.

În cele 90 de minute nu s-a mai înscris, iar meciul a trecut la loviturile de departajare. S-a mers cap la cap până la 8-8, iar ulterior a urmat câte o ratare pentru fiecare echipă (Manolas pentru Al Sharjah și El Mehdi Moubarik pentru Al Ain).

Seria penalty-urilor a continuat, au marcat inclusiv portarii, iar Al Sharjah s-a impus, în cele din urmă. Echipa lui Olăroiu a transformat tot și a profitat de ratarea argentinianului Matias Palacios, la a 14-a lovitură de departajare executată de echipa sa!

Pentru Cosmin Olăroiu este al treilea trofeu cucerit la Al Sharjah, echipă pe care o pregătește din noiembrie 2021. A mai cucerit o Cupă a Președintelui în sezonul trecut, dar și Supercupa, în februarie.

În schimb, Al Sharjah nu mai are nicio șansă la titlu. Trupa lui "Oli" e pe 7 în campionat, cu 42 de puncte, la 9 lungimi în spatele liderului Al Ahli Dubai, cu două runde înainte de final.