Reacția lui Ciprian Deac, în urma primului meci de la revenire în care a fost titular

CFR Cluj - FC Botosani Ciprian Deac Superliga Superliga Ciprian Deac
Data publicarii: Sambata 26 August 2023, 21:24
Data actualizarii: Sambata 26 August 2023, 21:23

CFR Cluj a învins-o pe FC Botoșani cu 3-1.

Cele două cluburi s-au înfruntat pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, în etapa a șaptea din noul sezon al Superligii României. Ardelenii au marcat de trei ori și au învins-o pe FC Botoșani, care a evoluat pe final în inferioritate numerică.

Ciprian Deac a fost titular, după o lungă absență în care s-a refăcut în urma unei accidentări. Fotbalistul a vorbit după meci și a precizat că își poate reveni 100% la forma de odinioară doar dacă va bifa cât mai multe minute.

„Au fost multe ocazii. Am pasat mult între linii, nu le-au convenit. Prima repriză a fost bună spre foarte bună. Cel mai bun antrenament e meciul. Doar așa pot să cresc. Îmi pot reveni 100% doar prin jocuri. E clar că încă nu sunt 100%, dar dacă voi juca meci de meci sunt sigur că în trei-patru meciuri voi atinge forma de dinainte să mă accidentez.

Mister e un antrenor căruia îi place să atace. Nu întâmplător am reușit să marcăm atâtea goluri. Dar și primim. Acolo trebuie să fim mai concentrați. După cum știți, apărarea câștigă campionatul. Dacă vrem să fim sus, trebuie să fim bine și în defensivă”, a spus Ciprian Deac după meci.

Echipele de start

• CFR Cluj: Sava - Mogoș, Kreisc, Ajeti, Camora - Avounou, Tachtsidis, Muhar - Deac, Bîrligea, Otele
  • FC Botoșani: Ducan - Mutombo, Dican, Pius - Friday, Florescu, Zabou, Țigănașu - Pinson, Camara, Cărăușu

CFR Cluj - FC Botoșani 3-1

Phillip Otele a deschis scorul în minutul 21 al partidei, din pasa lui Ciprian Deac. Winger-ul nigerian a mai înscris, ulterior, o dată, în minutul 36, iar în repriza secundă, Tachtsidis a dus scorul la 3-0 dinr-o lovitură de la 11 metri (61').

FC Botoșani a micșorat diferența în minutul 65, grație reușitei lui Florescu, însă Olinga a văzut două cartonașe galbene în decursul a unui singur minut (70'), iar moldovenii nu au mai putut reveni pe tabela de marcaj.