Steaua 0-2 FC Baku! Szukala, gafa de incepator, Keseru ratare incredibila din 6 metri! Steaua ramane fara victorie in 2014

Steaua Bogatinov Superliga
Data publicarii: Miercuri 22 Ianuarie 2014, 20:45
Data actualizarii: Miercuri 22 Ianuarie 2014, 20:47

► Weekend FAntastic la Sport.ro! Vineri, 21.45: Arsenal - Coventry City! Sambata, 14.45: Bournemouth - Liverpool! FA Cup. Religia Fotbal!

FAZELE MECIULUI

FINAL

'83: Keseru rateaza cea mai mare ocazie a Stelei, dupa o reluare cu latul din 6 metri, pe langa poarta!!!

'79: Neagu executa excelent o lovitura libera, din unghi, insa mingea e scoasa dupa o interventie de exceptie a portaruluI!

'69: Neagu centreaza perfect din lovitura libera, lateral stanga, insa Valceanu nu reuseste sa trimita pe poarta din 6 metri!

'66: «» Valceanu, cel mai tanar jucator din lotul Stelei, intra pe teren in locul lui Iancu

'64: Keseru executa o lovitura de colt, mingea ajunge la Neagu, care suteaza napraznic din voleu, de la 20 de metri; sutul este respins cu greu de portarul azer; este cea mai importanta actiune de atac a Stelei in repriza secunda

'55: «» Radut, Tarnovan si Varela intra pe teren

'53: Actiune buna de contraatac a Stelei - Piovaccari paseaza in marginea careului, Keseru vine lansat din spate si suteaza, mingea ajunge in bratele portarului

'47: GOL FC Baku | Stelistii incep repriza secunda cum nu se poate mai rau - Szukala paseaza aiurea, din postura de ultim aparator, Alaskadov intercepteaza si il invinge pe Nita

'46: «» Rapa a intrat in locul lui Georgievski

Steaua incepe repriza secunda cu: Nita - Rapa, Gardos, Szukala, Latovlevici - Bourceanu, Prepelita - Adi Popa, Keseru, Iancu - Piovaccari

PAUZA | STEAUA 0 FC BAKU 1 | Steaua a facut o prima repriza modesta, fara sa conteze deloc in ofensiva; jucatorii lui Reghecampf au parut apatici, obositi si lipsiti de inspiratie la mijlocul terenului. La nivel de posesie, Steaua a dominat, dar a pasat ineficient, foarte mult la mijlocul terenului. Piovaccari i-a dat emotii lui Reghe in minutul 23, cand a ramas pe gazon dupa un contact tare cu un adversar. Italianul si-a revenit dupa ce a primit ingrijiri medicale la marginea terenului.

Keseru a intrat pe teren in minutul 37, in locul lui Chipciu si a fost folosit ca mijlocas, in spatele lui Piovaccari. E de asteptat ca Reghe sa il joace si varf impins in repriza secunda, dupa iesirea italianului.

'44: Finalul de prima repriza ii prinde pe azeri in atac; Gardos are o interventie buna, in 6 metri, si rezolva o situatie care putea deveni extrem de complicata pentru poarta lui Nita

'37: «» Reghe face si a treia schimbare - Keseru ii ia locul lui Chipciu si va juca la mijloc, in spatele varfului; Adi Popa, Keseru, Iancu - Piovaccari, este in acest moment atacul 3+1 al Stelei

'32: "Haide, Iancule, aleargaaa!", se aude de pe banca Stelei :) Pare vocea lui Reghecampf; mijlocasul de 19 ani al Stelei are multe de demonstrat pentru a-si castiga postul de titular, in conditiile in care concurenta la mijlocul terenului este foarte mare;

'31: «» Iancu intra in locul lui Stanciu

'30: «» Tanase a fost schimbat cu Prepelita

'29: Piovaccari nu are probleme foarte serioase, a revenit pe teren si poate continua meciul

'28: Se vad din nou problemele din defensiva Stelei pe o actiune de atac a azerilor, care ajung usor pana in careul lui Nita; Steaua scapa cu bine, pentru ca centrarea pentru Huseynov este slaba;

'23: Marius Pena are ceva probleme, acuza o accidentare si este schimbat

'23: Piovaccari ramane pe gazon dupa un contact tare cu un adversar; italianul primeste ingrijiri medicale timp de doua minute, apoi este scos la marginea terenului;

'20: Stelistii domina jocul la nivel de posesie, dar paseaza mult la mijlocul terenului; jucatorii lui Reghe par lipsiti de inspiratie in acest meci, in continuare inexplicabil de apatici

'16: GOL FC Baku | Solici primeste o centrare din partea stanga, nu este atacat de nimeni si inscrie lejer din centrul careului. Greseli in lant in apararea Stelei - centrarea a plecat de pe partea lui Georgievski, iar fundasii centrali au fost lipsiti de reactie dupa ce mingea a ajuns la atacantul Solici.

'14: Tanase deschide jocul in partea stanga, acolo unde se afla Chipciu; jucatorul Stelei este deposedat in momentul preluarii

'10: Nita retine primul sut pe poarta Stelei; executia i-a apartinut lui Mustafayev. Inceput de meci destul de apatic, fara actiuni importante pana acum.

'1: Steaua are prima actiune de atac - Adi Popa primeste in partea dreapta, dar este deposedat in momentul sutului

UPDATE, 18.58

Marius Pena, titular la FC Baku: Nureddinski - Aliyev, Pelagias, Cesnauskis, Ristovic, Mustafayev, Horvat, Huseynov, Solic, Aparecido, M. Pena

UPDATE, 17.45

Cristi Tanase va fi folosit pe un post inedit, cel de mijlocas inchizator, alaturi de Bourceanu.

Echipa de start a Stelei: Nita - Georgievski, Szukala, Gardos, Latovlevici - Bourceanu, Tanase - Popa, Chipciu, Stanciu - Piovaccari

Steaua isi incheie astazi primul stagiu de pregatire al iernii, cu un amical care ar trebui, in mod normal, sa aduca prima victorie in 2014.

Dupa ce a intalnit trei echipe nemtesti si echipa clasata pe pozitia a doua in Elvetia, Steaua joaca in aceasta seara cu o formatie de mijlocul clasamentului din Azerbaijan, FC Baku, echipa la care evolueaza fostul atacant al Otelului, Marius Pena.

Chiar daca rezultatele de pana acum au fost dezamagitoare, Laurentiu Reghecampf nu este ingrijorat de forma echipei sale.

"Un singur lucru ma nemultumeste, ca am primit prea multe goluri", a precizat antrenorul Stelei, subliniind astfel faptul ca Steaua ar putea avea o problema in retur, cea a fundasilor centrali.

In lotul Stelei sunt doar 3 fundasi centrali 'de meserie' - Gardos, Szukala si Varela - iar Helmuth Duckadam e de parere ca "mai este nevoie de inca un jucator pe acel post."

Cantonamentul Stelei in Spania a ridicat doua intrebari, fara raspuns pana in acest moment:

1. Care va fi postul lui Claudiu Keseru in sistemul Stelei?

Laurentiu Reghecampf l-a folosit pe Keseru atat in linia de trei mijlocasi din spatele varfului, cat si ca unic atacant in sistem 4-2-3-1.

Keseru nu s-a ridicat deocamdata la nivelul pretentiilor, dar antrenorul Stelei pune apatia din jocul atacantului pe seama oboselii acumulate la sedintele de pregatire.

"Pana cand va incepe campionatul, vom testa si ne vom da seama pe ce post da Keseru cel mai bun randament", a declarat antrenorul Stelei.

2. De ce nu joaca Bogatinov?

Acesta ramane marele mister in primul cantonament al iernii. Bogatinov n-a bifat niciun minut in tricoul Stelei, iar explicatia oficiala este: "Nu e pus la punct cu pregatirea fizica."

Debutul macedoneanului a fost anuntat de Reghecampf pentru meciul din aceasta seara cu FC Baku, dar astazi antrenorul Stelei a precizat astazi ca nu se pune problema ca Bogatinov sa fie pe teren contra azerilor.

"Bogatinov va juca atunci cand va fi pregatit, trebuie sa traga mult la antrenamente. Oricum, nu l-am adus pe Bogatinov sa fie numarul 1 la Steaua, pentru ca il avem pe Tatarusanu. Noi am adus un portar in aceasta iarna, pentru ca am avut acea problema cu Cojocaru. Bogatinov o sa aiba la dispozitie 6 luni de zile, pana in vara, sa isi demonstreze valoarea.", a mai spus Reghecampf.