Mihai Rotaru a auzit ce a declarat Nicolae Dică și a intrat în direct: ”Du-te, Dică, du-te!”

Mihai Rotaru Nicolae Dica Universitatea Craiova Universitatea Craiova - FC Voluntari Superliga Mihai Rotaru, patron Universitatea Craiova / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Luni 26 Februarie 2024, 22:44
Data actualizarii: Luni 26 Februarie 2024, 22:44

Meciul dintre Universitatea Craiova și FC Voluntari, ultimul din etapa cu numărul 27 din Superliga României, s-a încheiat cu scorul de 2-1.

Ștefan Baiaram a deschis scorul în minutul șapte, dar Robert Popescu a reușit să restabilească egalitatea din penalty, în minutul 54. Cel care a reușit să aducă cele trei puncte pentru echipa lui Ivaylo Petev a fost fundașul Denil Maldonado, care a reușit să reia cu capul o minge centrată de Alexandru Mitriță.

După meci, Nicolae Dică s-a arătat deranjat de faptul că echipa sa nu a beneficiat de penalty-ul primit în prelungirile partidei. Centralul Adrian Cojocaru a revenit asupra deciziei după ce a consultat arbitrajul video.

Mihai Rotaru, finanțatorul echipei Universitatea Craiova, i-a transmis un ”mesaj” antrenorului de la FC Voluntari și s-a arătat și el, la rândul său, nemulțumit de maniera de arbitraj a brigăzii conduse de Adrian Cojocaru.

Mihai Rotaru: ”Du-te, Dică, du-te!”

„Noi, fiind echipă universitară, am încercat să avem tot timpul un dialog decent în spațiul public. L-am ascultat pe domnul Dică, care era foarte revoltat. N-am decât un singur mesaj pentru domnul Dică: 'du-te, Dică, du-te!'.

Nu poți să spui așa ceva! În momentul în care se primesc două penalty-uri împotriva noastră, primul penalty în care atacantul celor de la Voluntari lovește mingea, Popescu apără, după care intră atacantul peste el și tu dai penalty, iar în minutul 96 dacă ar fi fost cel mai mic contact între portar și atacantul celor de la Voluntari, VAR-ul nu putea să întoarcă faza.

Nu cred într-o teorie a conspirației, dar este același arbitru care la UTA Arad, când Bancu a pierdut un dinte, el nu a dat fault. Ceea ce s-a întâmplat în seara aceasta nu este admisibil. Să-i fie rușine lui Cojocaru pentru modul în care a arbitrat”, a spus Mihai Rotaru, la Digi Sport.

FC Voluntari, la retrogradare. Universitatea Craiova, pe locul patru

După această înfrângere, FC Voluntari rămâne pe locul 14, cu 27 de puncte, la cinci distanță de următoarea clasată, Dinamo București, cu trei etape înainte de finalul sezonului regulat.

Ilfovenii vor juca pe teren propriu cu FCSB, după care vor urma alte două partide dificile. Echipa lui Nicolae Dică se va deplasa pe terenul lui Sepsi OSK, după care va urma duelul de pe teren propriu cu Universitatea Cluj.

De partea cealaltă, Universitatea Craiova a urcat pe locul patru, cu 42 de puncte, la un singur punct în fața celor de la Farul Constanța. În ultimele trei partide din acest sezon, oltenii se vor duela cu Petrolul Ploiești (deplasare), Rapid București (acasă) și FCU Craiova (deplasare).