FCSB, alta echipa dupa pauza: 3-1 cu Gaz Metan! Stelistii sunt cu gandul la marele meci cu Hajduk, joi la PRO TV

gaz metan fcsb gaz metan steaua live gaz metan fcsb Nicolae Dica rezultat gaz metan fcsb Superliga
Data publicarii: Duminica 12 August 2018, 19:54
Data actualizarii: Duminica 12 August 2018, 22:59

Urmarim si comentam impreuna GAZ METAN - FCSB pe www.sport.ro, in aplicatia Sport.ro si pe Facebook/Sport.ro.

FCSB a castigat meciul de la Medias, dupa ce a fost condusa cu 1-0, si a urcat pe locul 2 in clasament, la un punct in spatele CFR-ului.

FCSB a fost condusa la pauza, dar in a doua repriza a parut alta echipa. Dica a fost inspirat cu schimbarile - Gnohere si Tanase i-au inlocuit pe Rusescu si Man, iar jocul echipei a aratat diferit.

• GAZ METAN FCSB LIVE 21:00

Morutan, Gnohere si Florinel Coman au inscris pentru stelisti.

FCSB joaca joi returul cu Hajduk Split, de la ora 21:30, in direct la PRO TV.

Fazele meciului:

Min 82: GOOOL FCSB! Florinel Coman primeste de la Gnohere si suteaza la coltul lung, bara-gol.

Min 63: GOOL FCSB! Gnohere inscrie din pasa lui Florinel Coman. Faza e controversata, a fost o pozitie de ofsaid inainte ca mingea sa ajunga la Coman, la pasa lui Florin Tanase.

Min 49: GOOL FCSB! Ovidiu Popescu trimite o pasa excelenta pe culoar pentru Morutan, care inscrie cu un sut plasat, din interiorul careului.

Min 46: Rusescu a fost scos la pauza, Gnohere i-a luat locul in teren. Tanase a intrat in locul lui Man.

1-0 scorul pauzei - modest jocul stelistilor, au lipsit ocaziile de poarta. Gazul a deschis scorul prin Fofana si putea face 2-0 pe final de repriza. Rusescu, titularizat pentru prima data de la revenirea la FCSB, a avut o evolutie stearsa pana acum.

Statistici din aplicatia sport.ro - FCSB nu a avut niciun sut pe poarta, Gazul a avut 4.

Min 45: Florinel Coman vrea sa dea din nou gol din corner, Olaru respinge, mingea loveste si bara si se duce din nou in corner. Coman bate la fel, direct spre poarta, de aceasta data in plasa laterala.

Min 42: Gaz Metan, foarte aproape de golul doi - Fortes a sutat in bara.

Min 30: GOOOOOL Gaz Metan! Gazul deschide scorul in urma loviturii de colt - Fofana, sut fara preluare, mingea a fost deviata de Morais si l-a pacalit pe Balgradean.

Min 29: Chamed, cea mai mare ocazie a Gazului, cu un sut spectaculos din lovitura libera, scos de sub transversala de Balgradean; corner pentru gazde.

Min 24: Planici si Fortes sunt aproape de incaierare si vad amandoi galbenul

Min 11: Raul Rusescu vede galben pentru un fault in atac

Min 4: Rusescu, aproape de gol la prima actiune periculoasa a stelistilor - centrare excelenta a lui Morais, Rusescu a reluat din voleu, mingea a lovit pamantul si a trecut peste poarta.

Marius Avram este centralul meciului.

ECHIPELE DE START:

GAZ METAN: Batista - Cretu, Marius Constantin, Diallo, Busu - Fofana, Cristea - Olaru, Chamed, Lopes - Fortes

FCSB: Balgradean - Jakolis, Planici, Nedelcu, Morais - Ovidiu Popescu, Qaka - Man, Morutan, Coman - Rusescu

Gaz Metan - FCSB, ora 21:00, este partida care incheie ziua de fotbal in Liga 1.

FCSB va folosi o formula de start improvizata in partida cu Gaz Metan Medias, scopul fiind odihnirea jucatorilor importanti pentru returul cu Hajduk Split din turul 3 preliminar al Europa League.

"Politica clubului e urmatoarea: in fiecare sezon, calificarea in cupele europene e principalul obiectiv. Totul pentru calificarea in Europa League! Dupa care, daca se califică echipa in grupe, ne axam pe campionat. Pana atunci, numai Europa League! Nu-i convine lui Dica, sa se duca in alta parte!",
anunta Gigi Becali inaintea meciului.

Antrenorul FCSB a ascultat cuvintele patronului si a actionat in consecinta.

"Vor fi schimbari, vor aparea multi jucatori noi. Ne asteapta o partida dificila, intalnim liderul. Nu ma gandeam ca Medias va fi pe primul loc in etapa a 4-a. E un meci important, trebuie sa ne concentram pe partida cu Gaz Metan si sa ne gândim pe urma la Hajduk",
a declarat Dica la conferinta de presa.

Inaintea meciului direct s-a vorbit despre eventuale transferuri ale lui Olaru si Fortes la FCSB, insa oficialii Gazului spun ca aceste mutari sunt imposibile.

"Niciodata in viata mea vreun jucator de la Medias nu o sa ajunga la Steaua. Niciodata! Luati-va gandul de la Olaru, pleaca direct in strainatate! Fortes la fel...", a declarat Ioan Marginean, presedintele clubului Gaz Metan.