Florin Răducioiu laudă un fotbalist de la Rapid: „Când face asta, este deja un jucător important”

rapid - cs mioveni Antonio Sefer Florin Raducioiu Superliga Superliga Florin Răducioiu
Data publicarii: Duminica 18 Septembrie 2022, 08:28
Data actualizarii: Duminica 18 Septembrie 2022, 08:24

Rapid a învins-o pe CS Mioveni cu 2-1 în Giulești, în etapa a 11-a din Superligă.

Rapid București s-a văzut condusă încă din minutul 23, când Scarlatache a deschis scorul, iar giuleștenii aveau deja o reușită anulată din cauza unui ofsaid la Papeau.

Ulterior, formația dirijată de Adrian Mutu a reîntors scorul: Sefer a restabilit egalitatea în minutul 39, iar Luckassen a închis tabela în minutul 87 securizând, astfel, cele trei puncte.

Florin Răducioiu, fostul jucător de fotbal de la Dinamo și AC Milan, a vorbit despre șeptarul Rapidului, Antonio Sefer, care a fost înlocuit în minutul 69 de intrarea pe suprafața terenului a lui Pănoiu.

Răducioiu: „E un jucător interesant”

„În primul rând, lucrul cel mai important pentru un atacant este să dea gol. Deci, când dă gol, el deja este un jucător important, care îşi face datoria de a înscrie.

După aia, prestaţia lui nu a fost la superlativ, dar e totuşi un jucător interesant, e un jucător mobil, care încearcă întotdeauna spaţiile. Încearcă să se demarce foarte bine.

Când are mingea la picior, încearcă să joace cât mai repede. Este, într-adevăr, un jucător interesant, dă gol, ceea ce e cel mai important.

E foarte tânăr, are foarte multe de învăţat, e interesant.”, au fost cuvintele lui Florin Răducioiu la Prima Sport 1, potrivit GSP.

Rapid - CS Mioveni 2-1

Cu această victorie, Rapid rămâne pe locul doi în clasamentul Superligii, fiind la egalitate de puncte cu Farul Constanța. După 11 etape, dobrogenii dețin golaverajul în fața giuleștenilor.

De cealaltă parte, CS Mioveni se află în zona fierbinte, pe locul 15, cu șase puncte. În următoarea partidă se vor confrunta cu FCU Craiova (1.10 / 18:00), iar Rapidul se va duela cu Chindia Târgoviște (1.10 / 18:00)