"Este greu să pleci cu cele trei puncte de pe Giulești". Reacția moldovenilor după egalul obținut cu Rapid

Eduard Florescu FC Botosani Rapid Superliga
Data publicarii: Vineri 28 Iulie 2023, 23:40
Data actualizarii: Vineri 28 Iulie 2023, 23:46

Rapid Bucureşti a încheiat la egalitate, pe teren propriu, scor 2-2, cu FC Botoşani, într-un meci din etapa a treia a Superligii.

Giuleştenii au deschis scorul în minutul 14, dintr-un penalty transformat de Marko Dugandzic. FC Botoşani a replicat prin ocaziile lui Pinson şi Dican, iar în repriza secundă a reuşit să egaleze, prin Pinson, în minutul 51.

În minutul 59, moldovenii au reuşit să treacă în avantaj, la golul lui Eduard Florescu. Rapid a egalat în minutul 82, când Dugandzic a reuşit dubla. Rapid are cinci puncte şi este pe locul patru, în timp ce FC Botoşani are două puncte şi ocupă poziţia a 12-a.

Eduard Florescu, după Rapid - FC Botoșani 2-2

Marcatorul celui de-al doilea gol al moldovenilor a vorbit despre evoluția echipei, dar și despre rezultatul obținut în fața unui adversar dificil.

"Un meci foarte greu, cu o echipă foarte bună, cu un public extraordinar. Un punct muncit, puteam să scoatem mai mult, dar este un punct bun pentru noi, după o deplasare grea.

Am vorbit cu toții în vestiar, să ieșim mai motivați, fără teamă, să jucăm fotbal pe un stadion frumos, cu un public frumos. Este greu să pleci cu cele trei puncte de pe Giulești, am încercat, ne-a lipsit puțină șansă.

Cred că meciul următor o să fim mult mai motivați, cu un altfel de spirit. Cred că ne ajută moral", a declarat Eduard Florescu, după meci.