Coșmar încheiat: Ionuț Panțîru a revenit într-un meci oficial la FCSB după 883 de zile

Ionut Pantiru FCSB sepsi Superliga
Data publicarii: Duminica 24 Septembrie 2023, 22:55
Data actualizarii: Duminica 24 Septembrie 2023, 22:54

Ionuț Panțîru (27 de ani) a apărut pentru prima dată în echipa celor de la FCSB după o pauză de 883 de zile cauzată de probleme medicale.

Pe 25 aprilie 2021, la un meci FCSB - Sepsi 1-2, Ionuț Panțîru era accidentat la genunchi chiar de coechipierul Adrian Șut, care îl lovea involuntar în tentativa de a deposeda un adversar.

Ionuț Panțîru a revenit într-un meci oficial la FCSB după 883 de zile

În ultimii ani, Panțîru a trecut prin nu mai puțin de trei intervenții chirurgicale. Fundașul stânga s-a recuperat și a fost în lotul lui FCSB la aproape toate meciurile din acest sezon.

Duminică, în minutul 83 al meciului cu Sepsi, când FCSB conducea deja cu 5-2, liderul a decis să îi acorde primele minute lui Panțîru într-un meci oficial după o pauză de 883 de zile. La margine a mers imediat Adrian Șut pentru a-l încuraja.

FCSB a avut trei fundași stânga în lot pentru această partidă: titularul Risto Radunovic, Ionuț Panțîru, intrat pe final, și Cristi Ganea, în premieră pe banca vicecampioanei, transferat în urmă cu aproximativ trei săptămâni.