Ce SANSE are Talpan sa SMULGA 37 de milioane de la FCSB! Anuntul facut de un judecator TAS
![Ce SANSE are Talpan sa SMULGA 37 de milioane de la FCSB! Anuntul facut de un judecator TAS Florin Talpan csa steaua FCSB Gigi Becali Mihai Jura](https://res.sport.ro/assets/sport/2018/06/01/image_galleries/659134/ce-sanse-are-talpan-sa-smulga-37-de-milioane-de-la-fcsb-anuntul-facut-de-un-judecator-tas_size6.jpg)
Florin Talpan ii cere daune de 37 de milioane de euro lui Becali pentru ca a folosit marca Steaua.
Dupa ce a castigat marca Steaua de la Becali, Florin Talpan a deschis proces pentru o dauna de 37 de milioane de euro. Este prejudiciul cauzat de folosirea ilegala a marcii din 2003 si pana in 2014, cand Armata a castigat marca in instanta. Becali contesta vehement cererea lui Talpan si spune ca poate plati doar din 2014 si pana in 2017, cand Armata si-a facut echipa noua.
Cristian Jura, avocat TAS, spune ca Instanta poate decide ca Becali sa plateasca un prejudiciu mult mai mic, de 1 milion de euro, daca ii va da dreptate lui Talpan.
”E un caz interesant, instanta, intr-o prima faza, s-a pronuntat deja. Marca si toate chestiile au revenit clubului Steaua. In momentul de fata, este doar o chestiune de a calcula care este prejudiciul care a fost cauzat pentru folosirea in aceasta perioada a marcii Steaua, de catre domnul Becali. (n.r. intrebat daca Steaua va castiga procesul cu FCSB-ului) Probabil ca va castiga, dar este o chestiune de calcul. Dansii au cerut 37 de milioane de euro, instanta a acceptat aceasta suma, conteaza la ce se vor raporta cand vor face acest calcul”, a declarat Cristian Jura la Telekom Sport.
”Este foarte greu, avand in vedere ca Steaua deja a castigat un prim-proces prin care a recuperat marca si palmaresul si, practic, acest al doilea proces este ca urmare a primului. A fost un prim-pas recuperarea marcii si acum ei zic ca ”ati folosit ilegal marca pentru o anume perioada de timp si atunci, daca ati folosit-o ilegal, trebuie sa ne dati niste bani pentru toata perioada asta”. Si asa au calculat ei suma de 37 de milioande de euro, dar asta nu inseamna ca este o suma pe care instanta o va pastra ca atare, poate sa o diminueze.
(n.r. intrebat daca FCSB va intra in faliment in cazul unei decizii nefavorabile) Mi-e greu sa raspund, depinde de bugetul alocat si de deciziile conducerii Stelei, dar 37 de milioane de euro... s-ar putea ca instanta sa ajunga la o suma de un milion, sa faca un calcul si sa zica ”prejudiciul nu este mai mare de un milion de euro”. Si atunci, un milion de euro e o suma acceptabila”, a mai spus Cristian Jura.
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News