Hermannstadt - FCSB Andrea Compagno FCSB Superliga
Data publicarii: Joi 21 Septembrie 2023, 22:27
Data actualizarii: Joi 21 Septembrie 2023, 22:28

Hermannstadt și FCSB au remizat la Sibiu, scor 2-2.

Silviu Balaure a fost cel care a deschis scorul pentru cei de la Hermannstadt în minutul 13, dar bucuria gazdelor nu a durat mult.

Andrea Compagno a restabilit egalitatea în minutul 31, din penalty, și a reușit să-și aducă echipa în avantaj în minutul 47, din centrarea lui Vali Crețu. Hermannstadt a revenit în joc după ce Joyskim Dawa a văzut direct cartonașul roșu în urma unui fault la Silviu Balaure, iar Daniel Paraschiv a stabilit scorul final, 2-2.

După meci, Andrea Compagno a tras primele concluzii și a vorbit și despre golul anulat de centralul partidei la scorul de 0-0.

Andrea Compagno: ”Am lăsat două puncte aici”

„Păcat că nu a fost important pentru echipă, am pierdut două puncte importante. La cum a mers meciul, cu acel cartonaș roșu, prindem acest punct și mergem înainte. A trecut, nici pentru mine n-a fost clar. Cel mai urât lucru pentru un atacant e când te bucuri cu suporterii și apoi ți se șterge golul. Păcat pentru aceste două puncte pe care le-am lăsat aici.

M-am bucurat, era important pentru mine. Mergem înainte! A fost un meci cu foarte multe ocazii, noi și în zece oameni am avut multe ocazii. Cred că a fost corect egalul.

Se întâmplă, cred că e important să nu te oprești și să muncești, să ai mereu încredere. Încerc să ajut echipa și chiar dacă nu marchez. Asta e treaba mea ca atacant, dar nu trebuie să cedez și să-mi ajut echipa. E o perioadă grea”, a spus Andrea Compagno, la finalul partidei.

Meciul a reprezentat o restanță din cadrul etapei a șasea. FCSB a ajuns și ea la nouă partide jucate în acest sezon, la fel ca majoritatea echipelor din campionat, iar acum are 22 de puncte, cu trei mai mult față de CFR Cluj.

Dacă ardelenii își vor câștiga restanța cu Sepsi, programată pe 5 octombrie, atunci o vor egala pe FCSB în clasament.