Alexandru Crețu și-a aflat pedeapsa după eliminarea din meciul cu Sepsi! Câte derby-uri ratează

Alexandru Cretu sepsi Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Miercuri 26 Aprilie 2023, 17:08
Data actualizarii: Miercuri 26 Aprilie 2023, 17:07
Alexandru Crețu (31 de ani), mijlocașul Universității Craiova, și-a aflat pedeapsa după cartonașul roșu văzut în meciul cu Sepsi, câștigat de echipa sa, scor 2-1.
Titularizat de Eugen Neagoe, Alexandru Crețu a deschis scorul în minutul49, cu un șut deviat din marginea careului. A fost a șasea reușită stagională pentru jucătorul Universității Craiova.

Alexandru Crețu și-a aflat pedeapsa după eliminarea din meciul cu Sepsi

Un sfert de oră mai târziu, Crețu a părăsit terenul după o intervenție dură asupra lui Nicolae Păun. Într-un duel pentru minge la mijlocul terenului, mijlocașul oltenilor a ridicat piciorul foarte sus, lovindu-l în figură pe adversar. Arbitrul Marcel Bîrsan i-a arătat direct cartonaș roșu.

Comisia de Disciplină a anunțat, astăzi, că Alexandru Crețu a fost suspendat două etape și amendat cu 3.000 de lei. Mijlocașul Universității Craiova va rata meciurile cu FCSB și CFR Cluj.

De asemenea, Comisia de Disciplină a anunțat sancțiunea pentru Adam Nemec, atacantul lui FC Voluntari, eliminat în meciul cu Petrolul (2-2), și a acordat un termen pentru incidentele de la derby-ul Rapid - FCSB 1-0.

"FC Voluntari vs. ACS Petrolul 52 - Incidente, Eliminare: Nemec Adam (gazde) - Termen 3.05.2023 (Incidente) - În baza art. 63.1.g, raportat la art. 63.2.1 din RD, se sancționează jucatorul cu suspendare pentru un meci și penalitate sportivă de 740 lei.

ACS Sepsi OSK Sf.Gheorghe vs. Universitatea Craiova - Eliminare Crețu Alexandru (oaspeți) - În baza art. 63.1.a, raportat la art. 63.2.4.a din RD, se sancționează jucătorul cu suspendare pentru două meciuri și penalitate sportivă de 3.000 lei.

FC Rapid 1923 vs. FC FCSB – Incidente - Termen 3.05.2023", a transmis Comisa de Disciplină.